Kolej na świecie Wiadomości

Węgrzy kupią pociągi piętrowe od Stadlera

Węgrzy kupią pociągi piętrowe od Stadlera Fot. Stadler

Węgierski przewoźnik pasażerski MÁV-START kupi piętrowe pociągi Kiss szwajcarskiego Stadlera. Będzie ich co najmniej 10, a niewykluczone, że Węgrzy kupią nawet 40 tych pociągów.

Pociągi mają być sześcioczłonowe, ale jak podkreślają media znad Dunaju, wydarzeniem jest to, że Węgrzy po raz pierwszy będą mieli w swojej flocie piętrowe pociągi regionalne, którymi pasażerowie zaczną jeździć w 2019 roku. i będą obsługiwać przede wszystkim zatłoczone linie w aglomeracji Budapesztu lub na obleganych trasach nad jezioro Balaton.

Jak informuje producent, sześcioczłonowe pociągi Kiss będą miały długość prawie 156 metrów i będą dysponować 600 miejscami do siedzenia i ponad 20 miejscami na rowery. Mają też osiągnąć prędkość maksymalną 160 km/h.

Kontrakt opiewa na 196 mln euro, a MÁV-START jest zobowiązany do zakupu 10 składów Kiss o łącznej wartości 196 mln euro. Ale niewykluczone są dodatkowe zakupy tego rodzaju taboru, gdyż przewoźnik zastrzegł sobie opcję zwiększenia zamówienia nawet do 40 składów. Wszystko będzie zależeć, jak to często bywa przy tego rodzaju kontraktach, od tego, czy przewoźnik będzie dysponować odpowiednimi funduszami.