NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie W pociągach Kolei Ukraińskich internet będzie udostępniany dzięki Starlinkom

W pociągach Kolei Ukraińskich internet będzie udostępniany dzięki Starlinkom

Adrian Izydorek

Koleje Ukraińskie poinformowały, że zakończyły się testy Starlinków w pociągach Intercity. Ukraiński przewoźnik chce zamontować routery we wszystkich swoich pośpiesznych pociągach.

Koleje Ukraińskie zakończyły fazę testów systemu Starlink w pociągach dalekobieżnych. Projekt jest realizowany przy współpracy przewoźnika z ukraińskim rządem

Głównym celem projektu jest zainstalowanie terminali we wszystkich pociągach dużych prędkości i zapewnienie pasażerom wysokiej jakości Internetu podczas całej podróży – informują Koleje Ukraińskie.

Internet ze Starlinków ma być dostępny we wszystkich pociągach kategorii „Intercity+”.

Koleje Ukraińskie dążą do poprawy obsługi pasażerów nawet podczas wojny. Internet jest jedną z najważniejszych i oczekiwanych przez pasażerów usług. Jesteśmy wdzięczni zespołom Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Infrastruktury za pomoc w realizacji tego projektu. Następnie planujemy rozpocząć proces instalacji urządzeń i dążymy do tego, aby do końca roku Internet przez Starlink stał się dostępny dla pasażerów wszystkich pociągów Intercity+  – powiedział Oleksandr Kamyszyn, Prezes Zarządu Kolei Ukraińskich.

Podczas podróży na trasie Kijów — Charków średnia prędkość Internetu wyniosła 65,7 Mb/s (download), a nieprzerwany dostęp do Internetu można było zapewnić na 96,7% trasy.

SpaceX twierdził, że Starlinki powinny być używany tylko w stałej lokalizacji. Ale wspólnie z Kolejami Ukraińskimi, zespół Ministerstwa zadbał o to, aby terminale działały nawet podczas jazdy. Dlatego teraz jeszcze aktywniej wdrażamy pomysły i szukamy niestandardowych zastosowań Starlinków – powiedział Michajło Fedorow, Minister Transformacji Cyfrowej. 

Rząd przekazał już Kolejom Ukraińskim 450 routerów do odbioru sygnału satelitarnego. Rząd zapowiada dostarczenie kolejnych urządzeń na początku lutego.

Niedawno na Ukrainę trafiła nowa, największa partia Starlinków z Polski. 8 tys. terminali trafiło do wojska, do obsługi sfery energetycznej i społecznej. Część z nich jest na potrzeby Kolei Ukraińskich, w szczególności do łączenia Wi-Fi w pociągach – informują Koleje Ukraińskie.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności