NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura W Krakowie nowe przystanki dla Nowej Huty

W Krakowie nowe przystanki dla Nowej Huty

Redakcja
fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Przystanek Kraków Kościelniki gotowy będzie pod koniec 2024 roku. Wykonawca (Swietelsky Rail Polska sp. z o.o.) zaprojektuje i zrealizuje budowę dwóch peronów jednokrawędziowych na odcinku Nowa Huta – Podłęże (LK 95 Kraków Mydlniki – Podłęże). Do peronów prowadzić będzie przejście podziemne  wyposażone w pochylnie. Przystanek będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu i ciągów komunikacyjnych. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.

Nowe przystanki wybudowane w Krakowie ułatwią codzienne funkcjonowanie mieszkańcom Nowej Huty. Znacznie skrócą czas dojazdu do centrum miasta. Stawiamy na przyjazny środowisku, zrównoważony transport – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Sygnatariusze umowy na nowy przystanek w Krakowie, fot. D. Szalacha

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Dwa perony przystanku Kraków Przylasek powstaną przy ul. Rzepakowej, w sąsiedztwie popularnego kąpieliska. Zlokalizowane będą po dwóch stronach przejazdu kolejowo-drogowego. Znajdą się na nich wiaty, tablice informacyjne, ławki i czytelne oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Podróżni skorzystają z nowych chodników, oraz miejsc parkingowych dla rowerów. Wykonawca (PORR SA) zakończy prace w IV kwartale 2024 r.

Po modernizacji krakowskiej linii średnicowej czas na kolejne ważne inwestycje w stolicy Małopolski. Nowe przystanki poprawią dostęp do kolei mieszkańcom Nowej Huty i dadzą pozytywny impuls do dalszego rozwoju tych obszarów – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” w Małopolsce obejmuje 22 lokalizacje. Trzy z nich – Kraków Północ (nazwa robocza: Kraków Piastów), Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek – znajdą się w stolicy województwa. Nowe przystanki powstaną także m.in. w miejscowościach: Pisary, Dąbrówka i 2 w Nowym Sączu. Z nowych peronów w Zatorze i Wolbromiu już korzystają podróżni. Ponadto PLK SA zmodernizują 13 przystanków na linii kolejowej z Nowego Sącza do Krynicy.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności