Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Trzy dodatkowe pociągi z Kielc do Warszawy

Trzy dodatkowe pociągi z Kielc do Warszawy Fot. PKP PLK

Mieszkańcy Kielc i okolic od grudnia mieli dostęp tylko do czterech bezpośrednich pociągów do Warszawy w ciągu doby. Od września tego roku będą mogli pojechać trzema dodatkowymi połączeniami –
IC Morcinek, IC Bolko oraz TLK Sztygar.

Pojadą one wydłużoną trasą –jadąc z Wrocławia, dotychczas kończyły bieg w Radomiu, natomiast od września pojadą dalej do Pionek Zachodnich, Dęblina, Pilawy i Warszawy. Łącznie z jeżdżącymi dotychczas pociągami IC Sienkiewicz, IC Żeromski, IC Kolberg i IC Orłowicz, Kielce będą miały dziennie 7 bezpośrednich połączeń kolejowych z Warszawą. Stało się to możliwe, dzięki przywróceniu do ruchu jednego toru modernizowanej linii kolejowej nr 7.

 

Według wrześniowego rozkładu jazdy, IC Bolko z Kielc do Warszawy pojedzie o 11:10, TLK Sztygar o 15:41, a IC Morcinek o 19:28. Z Warszawy Wschodniej natomiast IC Morcinek odjedzie o 6:19, TLK Sztygar o 9:11, a IC Bolko o 13:52.

Pociągi IC Bolko oraz IC Morcinek zestawione są z wagonów 174A, zmodernizowanych w 2018 i 2019 roku przez FPS H. Cegielski z Poznania, z regulowaną w każdym przedziale klimatyzacją, dostępem do bezprzewodowego internetu oraz gniazdkami elektrycznymi przy każdym siedzeniu.Wymieniono też wózki i wyciszono wnętrza wagonów. TLK Sztygar jeździ na wagonach starszego typu.

Wydłużenie trasy wymienionych pociągów rozwiąże też problem ich przejazdów bez pasażerów na obsługę techniczną z Radomia do Kielc.

Przyczyną ograniczenia liczby połączeń do Warszawy jest trwający remont linii kolejowej nr 8 na odcinku Radom-Warka. Przez jego zamknięcie, pociągi między Radomiem a Warszawą muszą jeździć okrężną trasą przez Idzikowice, zmieniając dwukrotnie kierunek jazdy, a w wakacyjnym rozkładzie jazdy – przez Tomaszów Mazowiecki i Koluszki, zmieniając czoło jednokrotnie.

Na przyszły rok planowane jest również otwarcie łącznicy kolejowej z Czarncy do Włoszczowy Północ, dzięki której pociągi z Kielc do stolicy przez Centralną Magistralę Kolejową będą mogły pojechać bez potrzeby zmiany kierunku jazdy pociągu.