NaKolei.pl WiadomościTabor TRAKO 2021: Stadler prezentuje po raz pierwszy w Polsce piętrowy elektryczny zespół trakcyjny typu KISS [ZDJĘCIA]

TRAKO 2021: Stadler prezentuje po raz pierwszy w Polsce piętrowy elektryczny zespół trakcyjny typu KISS [ZDJĘCIA]

Mateusz Marczewski

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku Stadler zaprezentował piętrowy elektryczny zespół trakcyjny typu KISS wyprodukowany dla kolei słoweńskich Slovenske Zeleźnice w ramach kontraktu zawartego w kwietniu 2018 roku. Nowoczesny, niskopodłogowy, trójczłonowy pojazd wyjedzie na tory już w tym roku.

Prezentowany pojazd został wyprodukowany w ramach umowy z 2018 roku na dostawę kolejom słoweńskim floty składającej się z 26 pojazdów – jedenastu elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT, pięciu jednostek spalinowych FLIRT oraz dziesięciu piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu KISS.

W 2019 roku zamówienie zostało powiększone o kolejne 26 pojazdów typu FLIRT – w tym dziesięć elektrycznych oraz szesnaście spalinowych zespołów trakcyjnych. Dostawa nowoczesnych składów Stadlera do Słowenii oznacza zupełnie nową jakość w przewozach na tamtejszych trasach.

Fot. Stadler

Podczas oficjalnej prezentacji pojazdu na torach wystawienniczych Amberexpro w Gdańsku, Darja Kocjan, dyrektor zarządzająca Kolei Słoweńskich mówiła:

– Słowenia to mały kraj o powierzchni 20 000 km², zamieszkiwany przez 2 miliony obywateli, a więc nie jest gęsto zaludniony. Słoweńską sieć kolejową tworzy około 1200 kilometrów torów kolejowych. W standardowym roku nasze pociągi przewożą około 14 milionów pasażerów, ale naszym celem jest zwiększenie liczby przewozów do 22 milionów pasażerów do 2030 roku. Koleje Słoweńskie, narodowy operator transportu pasażerskiego, dysponuje flotą złożoną ze 119 pociągów. Ponad połowa tych pojazdów osiągnęła już wiek ponad 30 lat i z tego powodu konieczna była ogromna inwestycja, w celu wymiany starych pociągów. Oprócz poprawy połączeń kolejowych w Słowenii, zamierzamy również ułatwić podróżowanie do większych miast w Austrii – takich jak Villach czy Graz, oraz w Chorwacji – do Zagrzebia i Rijeki. Podczas targów TRAKO prezentujemy nasz nowy pociąg KISS. Pojazd posiada 292 miejsca, będzie obsługiwał nasze większe miasta i zostanie wdrożony do eksploatacji pod koniec bieżącego roku. Wierzymy, że nowe pociągi będą jeździć niezawodnie przez wiele lat. Do tej pory otrzymywaliśmy pozytywne opinie od naszych pasażerów i liczymy, że tak będzie również w dłuższej perspektywie. Mamy także nadzieję, że nasza dobra współpraca z firmą Stadler będzie kontynuowana w przyszłości.

Fot. Stadler

Jesteśmy dumni, że to właśnie nasza firma może realizować zamówienie dla Kolei Słoweńskich przyczyniając się do przełomowej poprawy komfortu podróżowania tamtejszych pasażerów. Dziękuję naszemu Klientowi za zaufanie i konstruktywną współpracę. Jednocześnie bardzo się cieszę, że możemy zaprezentować na targach TRAKO, po raz pierwszy w Polsce, pojazd KISS szerszej publiczności. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie przewoźników pojazdami piętrowymi i wierzymy, że nasze pojazdy KISS stanowią ciekawą propozycję także dla operatorów przewozów pasażerskich w tej części Europy – powiedział Philipp Brunner, wiceprezes wykonawczy dywizji Europa Centralna w grupie Stadler.

Trójczłonowy piętrowy elektryczny zespół trakcyjny typu KISS dla kolei słoweńskich został zaprojektowany jako pojazd regionalny poruszający się z prędkością do 160 km/h. Ma 79,84 metra długości, 2,80 metra szerokości i 4,63 metra wysokości. Optymalnie zaprojektowane wnętrze pojazdu oferuje 292 miejsca siedzące, z czego 16 w pierwszej klasie oraz 277 miejsc stojących. 18 miejsc w drugiej klasie oraz 4 miejsca w pierwszej klasie spełniają wymagania specyfikacji TSI PRM.

Fot. Stadler

W piętrowym pojeździe zaplanowano również miejsce na dwa wózki dla osób o ograniczonej mobilności i dziesięć rowerów. W wagonie środkowym znajdują się ponadto dwie toalety: standardowa oraz przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Niska podłoga umożliwia wsiadanie na pokład bez konieczności pokonywania różnicy poziomów, co skraca czas postoju na stacjach. Pojazd jest w pełni klimatyzowany i wyposażony w nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz wifi. Pociągi będą mogły poruszać się w trakcji wielokrotnej i są w pełni zgodne z najnowszymi technicznymi specyfikacjami interoperacyjności.

W pojazdach dla Słowenii wykorzystano także system ETCS Guardia – własne rozwiązanie Stadlera z obszaru   sterowania ruchem kolejowym.

Pokładowy system ETCS GUARDIA odpowiada standardom sterowania pojazdem obowiązującym w Europie i zapewnia interoperacyjność ruchu kolejowego, co gwarantuje wyższą efektywność transportu i zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa – podkreśla Tomasz Prejs, prezes zarządu Stadler Polska.

Zgodnie z planem przewoźnika pojazdy KISS będą kursować na liniach Dobova – Ljubljana, Ljubljana – Jesenice, Zidani Most – Šentilj, Pragersko – Hodoš, Ljubljana – Sežana, Divača – Koper, Pivka – Ilirska Bistrica. Na części z tych tras zastąpią wycofane z ruchu, pięćdziesięcioletnie pojazdy serii EN57 i EN71.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności