Ten rok został ogłoszony na Kolejach Śląskich jako Rok Studenta. Przewoźnik chce w ten sposób docenić jedną z najważniejszych grup swoich pasażerów.
Rok studenta – Prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges podkreśla, że uczniowie i studenci stanowią ponad jedną trzecią pasażerów śląskiej spółki. Kolei Śląskich. – Ponieważ w naszym regionie jest szczególnie dużo uczelni wyższych oraz różnego typu filii i wydziałów zamiejscowych – zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i w mniejszych miejscowościach – podróże studenckie w różnych kierunkach stanowią spory odsetek naszej pracy przewozowej – podkreślił Dinges. Poza tym studenci chętnie korzystają z ofert wyjazdów turystycznych i innych propozycji KŚ.
Przewoźnik liczy więc na dobre efekty współpracy z uczelniami i samorządami studenckimi, aby promować wśród słuchaczy uczelni korzystanie z transportu kolejowego jako wygodnego, taniego, bezpiecznego i ekologicznego środka komunikacji. Koleje Śląskie będą też chciały współpracować ze studentami przy modyfikacjach rozkładu jazdy, aby lepiej odpowiadały na ich potrzeby. Pierwsze, otwarte dla studentów spotkanie konsultacyjne odbędzie się 12 stycznia w Katowicach.
Już teraz zapowiadane jest wprowadzenie promocyjnego biletu miesięcznego za 1 zł dla wszystkich studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia lub szkoły pomaturalnej. Taki bilet będzie obowiązywał w październiku na przejazdy między miejscem zamieszkania a uczelnią lub szkołą.
Ponadto, z myślą właśnie o studentach KŚ uruchomią dodatkowe sezonowe nocne pociągi z Katowic do Tychów (stacja Lodowisko) Gliwice i Dąbrowy Górniczej, aby ułatwić studentom powrót do domu po wieczornych spotkaniach i imprezach studenckich. Pociągi będą kursowały w piątki i soboty od 1 maja do 31 października. Tego typu połączeń może być więcej, jeśli będzie na nie zapotrzebowanie studentów.

