Infrastruktura Kolej jest dla ludzi Wiadomości

Stacja Olkusz stanie się bardziej nowoczesna

Stacja Olkusz stanie się bardziej nowoczesna Fot. Wikimedia Commons

Zwiększy się komfort obsługi podróżnych na stacji Olkusz, sprawniej przejadą pociągi. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. szykują przebudowę stacji. Podpisano umowę  za ok. 1,6 mln zł na opracowanie dokumentacji. To kolejna inwestycja na trasie  Tunel – Sosnowiec, ułatwiająca podróże i przewóz ładunków min. z Małopolski na Śląsk. Łączna wartość projektu z KPK to prawie 300 mln zł- informują PKP PLK. 

Na stacji Olkusz, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą komfort obsługi podróżnych. Będą oczekiwane warunki dostępu do kolei dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ważnym krokiem do zmian jest podpisanie 22 maja br. umowy na opracowanie dokumentacji projektowej.

Wykonawca dostarczy materiały obejmujące przebudowę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Olkusz oraz przyległych szlakach do Jaroszowca Olkuskiego i Bukowna. W planach ma być ujęta przebudowa peronów, by łatwiejszy był dostęp do pociągów. Przewidziana jest też budowa przejścia podziemnego z windami, które zastąpi kładkę dla pieszych. Dokumentację projektową przygotuje TDM Projekt Sp. z o.o., w IV kwartale 2021 r. Wartość umowy na dokumentację to 1 575 500,00 PLN netto- czytamy w komunikacie.

Olkusz jest stacją na linii nr 62 Tunel – Sosnowiec. Pociągi pasażerskie zapewniają połączenia w stronę Kielc, Katowic i Sędziszowa.

Nowe perony i tory na trasie Tunel – Sosnowiec

Opracowanie projektu i przebudowa stacji Olkusz, to kolejna inwestycja zwiększająca komfort i możliwości podróży na linii Tunel – Sosnowiec. Obecnie PLK realizują przedsięwzięcia za 150 mln zł na małopolskich odcinkach trasy Tunel – Charsznica – Wolbrom – Jaroszowiec Olkuski. Niebawem rusza przebudowa stacji Wolbrom. Ułatwieniem dla podróżnych będzie bezpieczne przejście pod torami oraz windy. Wygodniejszą obsługę zapewnią przystanki Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie.

Inwestycje PLK, obejmujące przebudowę torów, sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym i  przejazdów kolejowo-drogowych oraz naprawę obiektów inżynieryjnych, pozwolą zwiększyć prędkość pociągów nawet z 40 km/h do 120 km/h. Projekt z Krajowego Programu Kolejowego „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec” o wartości prawie 300 mln zł: finansowany jest  z budżetu państwa. Osiąganym efektem stają się wygodne podróże i sprawny przewóz ładunków z Małopolski na Śląsk- informuje spółka.