Wiadomości

SOK-iści udaremnili kradzież kabla telekomunikacyjnego

SOK-iści udaremnili kradzież kabla telekomunikacyjnego Zdjęcie z fotopułapki Fot. SOK

W czwartek, 30 stycznia funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zbąszynku wraz z funkcjonariuszami Policji z KPP Świebodzin udaremnili próbę kradzieży kabla telekomunikacyjnego służącego za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów.

W dniu 30 stycznia br. funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zbąszynku otrzymali informację zarejestrowaną przez fotopułapkę o przebywaniu 3 osób postronnych na szlaku kolejowym Świebodzin – Toporów. Dzięki wykorzystaniu zdjęcia z fotopułapki, funkcjonariusze SOK mogli precyzyjnie określić miejsce, gdzie przebywały podejrzane osoby.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybył patrol funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei oraz Policji z KPP Świebodzin. Po przybyciu mundurowi zauważyli pozostawiony samochód osobowy, w którym znajdowały się narzędzia służące do cięcia metalu oraz kawałki drutu miedzianego.

W trakcie dalszych działań funkcjonariusze SOK i Policji zabezpieczyli wykopane otwory w ziemi, w których znajdował się odsłonięty i przygotowany do kradzieży kabel telekomunikacyjny oraz narzędzia pozostawione przez sprawców.

Podczas działań prowadzonych na miejscu zdarzenia zatrzymano mężczyznę, który w toku dalszego postępowania przyznał się do zarzucanych czynów. Podczas czynności dochodzeniowo-śledczych prowadzonych przez KPP Świebodzin zatrzymano kolejnego podejrzanego oraz ustalono  tożsamość trzeciego ze sprawców zdarzenia.

Dzięki szybkiej reakcji służb mundurowych oraz wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, który jest na wyposażeniu Straży Ochrony Kolei nie doszło do popełnienia przestępstwa, które mogło spowodować kolejne utrudnienia w prowadzeniu ruchu pociągów na tym odcinku.

Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa w Świebodzinie pod nadzorem prokuratury. Za popełniony czyn zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.