Kolej na świecie Tabor

Skoda dostarczy 6 nowych EZT do Estonii

Skoda dostarczy 6 nowych EZT do Estonii Mat. Elron

Škoda Transporation wygrała duży przetarg w Estonii na zbudowanie sześciu trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, z opcją na dostawę 10 kolejnych. W konkursie brał udział również Stadler.

Škoda Transporation wygrała kolejny duży przetarg w krajach bałtyckich. Estoński przewoźnik kolejowy Elron rozstrzygnął przetarg, w którym udział wziął Stadler i Skoda. Ten drugi producent okazał się zwycięzcą – w podstawie Czesi dostarczą 6 nowych trójczłonowych EZT, natomiast w przypadku wykorzystania opcji – do 10 kolejnych sztuk pojazdów. Wartość podstawowego kontraktu to 56,2 mln euro – kwota ta obejmuje również pakiet części zamiennych i materiałów potrzebnych do utrzymania taboru przez okres 5 lat.

Nowe jednostki mają trafić do Estonii do 2024 roku. Będą obsługiwać połączenia na trasie Tallin – Tartu.

Nowe jednostki mają być trójczłonowe, o długości 85 metrów. Mają być w pełni klimatyzowane i przygotowane do pracy w niskich temperaturach. Elron informuje, że część siedzeń w nowych jednostkach będzie można zdemontować, aby latem do pociągu pomieściło się większa ilość rowerów. Jako innowacja w zamówionych pociągach powstanie strefa gastronomiczna, do której będą mieli wygodny dostęp dla wszystkich pasażerów. Ponieważ w przyszłości czas jazdy będzie się stopniowo skracał, a odległości w Estonii będą dość krótkie, w pociągu nie będą oferowane duże posiłki – w przyszłości będą jednak dostępne lżejsze przerwy i gorące napoje.