W poniedziałek o godzinie 6.11 ze stacji Chotyłów koło Białej Podlaskiej wyjechał pociąg oklejony nazwą gen. Franciszka Kleeberga. Skład otrzymał jego imię w plebiscycie Polregio, zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości- pisze portal lublin112.pl.
Będzie kursował w pociągach uruchamianych przez lubelski oddział Przewozów Regionalnych przez 2 lata.
Obecnie kursuje na linii nr 2 na odcinku Chotyłów – Łuków- Siedlce – Łuków – Chotyłów oraz linii nr 26 Łuków – Dęblin – Łuków. Po zakończeniu na linii nr 2 prac remontowych prowadzonych przez PKP PLK, tabor będzie kursował w pociągach na odcinku Terespol – Łuków- Siedlce – Łuków – Terespol- informuje portal.
Kampania REGIObohater miała na celu uhonorowanie i podkreślenie roli regionalnych bohaterów w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Hasło przyświecające kampanii brzmiało „Polska jest silna siłą regionów”, a w trakcie trwania akcji na dedykowanej jej stronie internetowej można się było zapoznać z biogramami 100 osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz miały szczególny wkład w budowanie polskości pośród lokalnych społeczności. Następnie z owej setki wybranych zostało 16 bohaterów, którzy zostali patronami poszczególnych województw.
Generał Franciszek Kleeberg był wybitnym dowódcą Wojska Polskiego, generałem dywizji, zwycięzcą w ostatniej bitwie wojny 1939 roku pod Kockiem, trzykrotnym Kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari. To syn powstańca styczniowego, zawodowy wojskowy, w latach 1915-1916 w Legionach Polskich. Jako oficer Wojska Polskiego był uczestnikiem wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W czasie przewrotu majowego opowiedział się po stronie rządowej, mimo to pozostawiono go w wojsku. Od 27 września 1939 roku dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”, na czele której dwukrotnie pokonał na Lubelszczyźnie wojska radzieckie, a następnie niemieckie w bitwie pod Kockiem. Kapitulował jako ostatni obrońca Rzeczypospolitej w 1939 roku – 6 października. Zmarł w niewoli niemieckiej.
pc/lublin112.pl