Wczoraj, 1 sierpnia, na dworcu Warszawa Wschodnia rozpoczęła się akcja #ZbiorKomemPrzezPolskę! Działacze związani z branżą kolejową, angażujący się w kwestie wykluczenia transportowego wyruszyli w trzydniową podróż po Polsce.
Do podróży po kraju pociągami i autobusami zapraszają Paulina Matysiak, posłanka partii Razem i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, i dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Prokolej. Uczestnicy odwiedzą wiele miejscowości, będą jeździć pociągami i autobusami, a tym samym sprawdzą, jak funkcjonuje komunikacja zbiorowa poza dużymi miastami.
Chcemy sprawdzić, jak wygląda stan kolei i autobusów, infrastruktura i jakie mamy bolączki z dostępem do transportu publicznego. Zobaczymy, jak prezentuje się mapa wykluczenia transportowego i jak w praktyce działają różnego rodzaju programy wsparcia dla tego sektora — zapowiada posłanka Matysiak. — Za chwilę wsiadamy w pociąg i ruszamy w trzydniową podróż, podczas której odwiedzimy wiele miejscowości. Dziś Ciechanów, Olsztyn, Toruń, jutro Bydgoszcz, Piła, Koszalin i Szczecin, a pojutrze Zielona Góra, Wrocław i z powrotem do Warszawy.
Ruszamy #ZbiorkomemPrzezPolskę 🚄🚅🚊🚂🚃🚎🚌
Razem z @Wykluczenie_org i @JakMajewski będziemy przez najbliższe miesiące sprawdzać w praktyce jak w Polsce funkcjonuje transport publiczny. Gdzie można dojechać,a gdzie nie, jakie są problemy, jaki jest stan infrastruktury. pic.twitter.com/tkYDcVnWiB
— Paulina Matysiak 🇵🇱🇺🇦 (@PolaMatysiak) August 1, 2022
Uczestnicy akcji podczas swoich podróży będą rozmawiać z pasażerami i mieszkańcami, zapytają, co sądzą o dostępnym transporcie i jakie są ich potrzeby, ponieważ ich głos nie zawsze jest słyszany. Ponadto do dyskusji w pociągach zostaną zaproszone osoby odpowiedzialne za kształt komunikacji zbiorowej lokalnie i w całym kraju.
Wszelkie relacje z jazdy będą publikowane w mediach społecznościowych. Organizatorzy akcji gorąco zachęcają do dzielenia się zdjęciami i opiniami z własnych podróży po kraju i oznaczania ich hasztagiem #
Jak dojechać do turystycznych perełek?
Wykluczenie transportowe z roku na rok nadal postępuje. Jako Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe od dwóch lat podejmujemy działania, aby likwidować białe plamy na mapie Polski i promować korzystanie z komunikacji zbiorowej. Ten sektor w ostatnim czasie przeżywał ogromny kryzys finansowy i wizerunkowy, w tej chwili na przykład branża autobusowa boryka się brakiem kierowców — mówiła Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe. — Cieszymy się, że wspólnie z innymi organizacjami i zespołem parlamentarnym możemy być częścią akcji #ZbiorKomemPrzezPolskę. Chcemy pokazywać miejsca, które mają duży potencjał turystyczny i doprowadzony transport, ale także takie pozbawione takiej możliwości. Będziemy szukać i pokazywać alternatywne sposoby dojazdu do tych ukrytych perełek na mapie naszego kraju — dodaje.
I wyruszyłyśmy w 1⃣ trasę w ramach akcji #ZbiorKomemPrzezPolske 🚉🚍🚆
Tym razem z @PolaMatysiak w ramach Zespołu Parlamentarnego.
Przed nami 1⃣7⃣4⃣4⃣km w 3 dni!
👉Będziemy sprawdzać jak w praktyce funkcjonuje transport zbiorowy w Polsce 🧐.
Każdy może dołączyć do akcji! pic.twitter.com/Wk7NVCZIdN
— Iwona Budych (@IwonaSch_Budych) August 1, 2022
Gdzie transport kuleje, a gdzie można go chwalić?
Głównym celem akcji jest zmapowanie miejsc, w których transport publiczny kuleje, a także prezentacja miejscowości, mogących się poszczycić dobrze działającą komunikacją zbiorową. Jeszcze w tym miesiącu jej uczestnicy zawitają na Podkarpacie i Dolny Śląsk. Wnioski i uwagi z całej podróży zostaną uwzględnione w specjalnym raporcie, a jesienią planowana jest kolejna edycja akcji, podczas której zostanie sprawdzony dojazd do szkół, pracy, lekarza i innych miejsc codziennych podróży na szczeblu powiatowym.