Infrastruktura KDP Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Regionalne Konsultacje Strategiczne – zakończono pierwszy etap konsultacji linii kolejowych do CPK!

Regionalne Konsultacje Strategiczne – zakończono pierwszy etap konsultacji linii kolejowych do CPK! Fot. CPK

W ciągu ostatnich trzech dni odbyły się Regionalne Konsultacje Strategiczne w czterech województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim i opolskim. Program Kolejowy CPK konsultowany był z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych. W ten sposób dobiegł końca pierwszy etap trwających od lipca uzgodnień przebiegu planowanych linii do Portu Lotniczego Solidarność.

Prezentacje z czterech ostatnich Regionalnych Konsultacji Strategicznych znajdują się pod linkiem: https://we.tl/t-OiB91Higqs.

Celem spotkań było uzgodnienie, czy przygotowane wstępne warianty trasowania uwzględniają wszystkie uwarunkowania regionalne, czy nowe linie kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego nie kolidują z budowami planowanymi lokalnie. W spotkaniach w Szczecinie, Opolu, Gdańsku i Łagowie (w połowie drogi między Zieloną Górą i Gorzowem) wzięli udział także przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest odpowiedzialna za modernizację odcinków prowadzących do Portu Lotniczego Solidarność.

Pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild podkreśla, że integracja z transportem kolejowym to jeden z kluczowych warunków prawidłowego funkcjonowania nowego lotniska. Założenia są takie, że w ramach Programu CPK zostanie wybudowanych ok. 1 600 km nowych linii.

– Przed nami etap analizowania uwag i propozycji zgłoszonych podczas RKS-ów w 16 województwach. Już dziś mogę jednak powiedzieć, że regionalne konsultacje są dla nas bardzo przydatne. Spotkania z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych dały nam bardzo cenną wiedzę na temat potrzeb transportowych w regionach – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

SZCZECIN
Dzięki inwestycjom w ramach Programu Kolejowego CPK 78 proc. mieszkańców woj. zachodniopomorskiego będzie w stanie w czasie poniżej pół godziny dotrzeć do stacji pociągów dalekobieżnych, co znacząco poprawi dostępność komunikacyjną regionu.

Priorytetowe inwestycje CPK, czyli tzw. linie dużych prędkości Warszawa- CPK – Poznań i Warszawa – CPK – Trójmiasto oraz nowa linia Nakło n. Notecią – Okonek, w połączeniu z modernizowanymi odcinkami istniejącej sieci zdecydowanie skrócą czas podróży pociągiem z woj. zachodniopomorskiego do centrum kraju.

W ciągu ostatnich trzech dni w czterech województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim i opolskim odbyły się konsultacje Programu Kolejowego CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych. W ten sposób dobiegł końca pierwszy etap trwających od lipca uzgodnień przebiegu planowanych linii do Portu Lotniczego Solidarność

OPOLE
Połączenie woj. opolskiego z Warszawą i CPK zapewni tzw. szprycha nr 8, składająca się z modernizowanych odcinków linii nr 1, 61, 137, 144 i 287. Inwestycja pozwoli na zwiększenie dostępności komunikacyjnej nie tylko Opola, ale również Nysy, Ozimka, Otmuchowa i Paczkowa.

Jak wynika z założeń inwestycyjnych, przy prędkości 250 km/godz. możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Opola: do Warszawy – 2 godz. 35 min. (teraz najkrótszy czas to 2 godz. 45 min.), CPK– 2 godz. 20 min., a do Kłodzka – 1 godz. 10 min. (zamiast obecnych 2 godz. 35 min.).

– Spotkania w ramach RKS-ów pokazują, jak ważne jest prowadzenie dialogu lokalnego przez dwóch inwestorów: spółki CPK, odpowiedzialnej za budowanie nowych linii kolejowych i PKP PLK, odpowiedzialnej za modernizację tych istniejących. Z perspektywy władz regionalnych kluczowe są dwa elementy: skrócenie czasu przejazdu między miastami włączonymi dziś w sieć kolejową oraz włączenie do sieci nowych miast dotąd nieobsługiwanych przez kolej – dodaje Rafał Garpiel, pełnomocnik ds. relacji z otoczeniem CPK.

Regionalne Konsultacje Strategiczne rozpoczęły się w lipcu spotkaniem CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych w Poznaniu. Następnie spotkania odbyły się w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. W sierpniu spółka odbyła konsultacje w Toruniu, a we wrześniu w kolejnych pięciu województwach: świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim. W październiku RKS-y odbyły się w Białymstoku i Olsztynie. Pierwszy etap trwających od lipca konsultacji zakończyły rozmowy w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim i opolskim.

Prezentacje z czterech ostatnich Regionalnych Konsultacji Strategicznych znajdują się pod linkiem: https://we.tl/t-OiB91Higqs.
Informacje prasowe i prezentacje z 12 poprzednich RKS-ów mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej:
woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie: https://bit.ly/37jcxq5
woj. świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie i lubelskie: https://bit.ly/2qx0XqN
woj. kujawsko-pomorskie: https://bit.ly/2Qwo6o2
woj. mazowieckie, dolnośląskie i łódzkie: https://bit.ly/2rd1RJi
woj. wielkopolskie: https://bit.ly/2s40mxv