Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości

RegioJet chce uruchomić nocny pociąg Praga – Berlin – Amsterdam – Bruksela. Z Przemyśla do Pragi jeszcze w tym roku?

RegioJet chce uruchomić nocny pociąg Praga – Berlin – Amsterdam – Bruksela. Z Przemyśla do Pragi jeszcze w tym roku? Fot. RegioJet

RegioJet przegotowuje się do uruchomienia nowego nocnego połączenia na zachód. Połączenie miałoby zostać uruchomione już w przyszłym roku i połączyć Czechy, Niemcy, Holandię i Belgię.

RegioJet chce od 2022 roku uruchomić nowe nocne połączenie kolejowe. Nowy pociąg miałby zostać uruchomione przy współpracy z holenderskim przedsiębiorstwem European Sleeper. Pociągi miałyby kursować w relacji Praga – Drezno – Berlin – Amsterdam – Bruksela już od przyszłego roku.

Na ten moment RegioJet będzie składać wnioski o otwarty dostęp do kolejowych urzędów poszczególnych państw. Czeski prywatny przewoźnik utrzymuje, że połączenie zacznie funkcjonować w 2022 roku. W godzinach wieczornych pociąg wyruszałby z Pragi, by rano kolejnego dnia być już w Brukseli.

European Sleeper i RegioJet przy realizacji projektu będą współpracować z innymi przewoźnikami, również w tej kwestii, aby bilety na połączenie były dostępne w każdym “przejazdowym” kraju. Połączenie byłoby obsługiwany zarówno przez wagony sypialne, jak i wagony z miejscami siedzącymi (ze znaczną dominacją wagonów sypialnych).

Kolejne połączenia, w tym pociąg Przemyśl – Praga

Plan otwarcia nowego połączenia należy do strategii RegioJet w segmencie pociągów nocnych i dalekobieżnych. Jak zapowiada przewoźnik, oprócz uruchomienia pociągów na trasie Praga – Koszyce oraz Praga – Rijeka/Split, RegioJet jeszcze w tym roku chce uruchomić pociąg z Lwowa przez Przemyśl i Kraków do Pragi. Przypomnijmy, że  RegioJet połączenie z Przemyśla do Pragi chciało uruchomić już na wiosnę 2021 roku. Z tego pomysłu zrezygnowano, bo jak tłumaczył właściciel firmy – dopóki w Polsce obowiązuje 50% miejsc siedzących w transporcie zbiorowym, to przewoźnik nie uruchomi swojego połączenia. Następnie w marcu 2021 roku, do UTK wpłynął wniosek o otwarty dostęp na połączenie z Przemyśla do granicy Polski, co w rezultacie okazało się przedłużeniem połączenia do Lwowa. Dzisiaj RegioJet zadeklarowało jasno, że połączenie te (Praga – Przemyśl – Lwów) chce uruchomić jeszcze w tym roku.

Obecnie RegioJet wygrał również przetarg Ministerstwa Transportu na eksploatację pociągów ekspresowych na linii R23 Kolín – Lysá nad Labem – Ústí nad Labem i od grudnia tego roku pociągi przewoźnika rozpoczną realizację połączeń na linii.

Zobacz również: RegioJet kupi kolejne Traxxy i nowe wagonyKongres590