NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie POLREGIO rozszerza sieć przystanków na żądanie

POLREGIO rozszerza sieć przystanków na żądanie

MM
Fot. Bazakolejowa.pl / Tomasz

Pociągi POLREGIO będą zatrzymywały się na żądanie. Przewoźnik zdecydował o rozszerzeniu przystanków, na których pociągi będą zatrzymywały się na wyraźną prośbę pasażera.

Od 12 grudnia br. Kopalina, Minkowice Oławskie, Doboszowice, Solniki Wielkie, Czerna Mała ujęte zostały w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”.

Przystanek na żądanie na schemacie linii komunikacyjnych oznaczony jest specjalnym symbolem w formie trójkąta, który można też odnaleźć w liniowym rozkładzie jazdy. Na peronach takich przystanków znajduje się specjalny piktogram przygotowany przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

                                           

Osoba, która zamierza wsiąść do pociągu powinna oczekiwać na przyjazd pociągu w miejscu widocznym dla maszynisty, aby ten mógł ją zobaczyć i bezpiecznie zatrzymać pojazd. Podróżny, który ma zamiar wysiąść z pociągu winien zgłosić ten fakt drużynie konduktorskiej,  najlepiej na stacji poprzedzającej przystanek oznaczony jako „postój na żądanie.

Od 1 maja 2021 roku przystanek kolejowy Zabrzeg Czarnolesie, który znajduje się na trasie linii prowadzącej do Wisły i Cieszyna uzyskał jako pierwszy w POLREGIO status przystanku na żądanie.  Taka forma postoju ma na celu poprawienie punktualności pociągów oraz oszczędność energii.

Koleje Dolnośląskie jako pierwsze w Polsce wytypowały na swoich liniach przystanki, na których pociągi będą zatrzymywać się na żądanie pasażerów. W ślad za nimi poszły również Koleje Śląskie.

Zobacz również: Od 12 grudnia więcej przystanków na żądanie w Kolejach Dolnośląskich

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności