NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie POLREGIO inwestuje w fotowoltaikę. Przewoźnik chce kupić także magazyn energii

POLREGIO inwestuje w fotowoltaikę. Przewoźnik chce kupić także magazyn energii

Adrian Izydorek
Mat. POLREGIO

POLREGIO chce zainwestować w instalację paneli fotowoltaicznych wraz z magazynem energii. Przewoźnik ogłosił przetarg na montaż systemu na terenie nowo powstającego punktu utrzymania taboru POLREGIO.

Na początku kwietnia przedstawiciele POLREGIO zainaugurowali  budowę nowego punktu utrzymania taboru w Skarżysku-Kamiennej.  Hala została zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami, jeśli chodzi o ekologię i efektywność energetyczną, pomieści warsztaty, magazyn wysokiego składowania, zaplecze socjalno-biurowe oraz myjnię dla pociągów.

Przedstawiciele POLREGIO zapowiadali, że na dachu inwestycji wartej blisko 40 mln zł zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne oraz instalację do odzysku ciepła.  Przewoźnik w tym celu ogłosił postępowanie przetargowe, w ramach którego chce zainstalować na dachu nowej hali i magazynu panele fotowoltaiczne o mocy ok. 450 Wp/szt służące jako dodatkowe źródło energii dla projektowanej inwestycji.

Realizacja inwestycji wpisuje się w strategię Polregio, jaką jest osiągniecie długoterminowej przewagi konkurencyjnej poprzez zwiększenie efektywności kosztowej w zakresie utrzymania i napraw nowoczesnych pojazdów kolejowych. Dzięki niej, spółka zwiększy potencjał do rozwoju zarówno w realizacji umów PSC w południowo-wschodniej Polsce, jak i działalności komercyjnej – mówił w kwietniu Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio SA.

Inwestycja w liczbach

Przedmiotem inwestycji jest budowa elektrowni fotowoltaicznych o mocy 100 kWp wraz z przemiennikiem częstotliwości z ładowarką , magazynem energii, które będą złożone z następujących elementów:

 • 224 szt. modułów fotowoltaicznych o mocy min. 450 Wp każdy,
 • Balastowych konstrukcji wsporczych pod panele PV,
 • kable i konektory,
 • inwerterów,
 • zabezpieczeń , takich jak:
  – rozdzielnica DC – zawierającą ograniczniki przepięć,
  – rozdzielnica AC – wyłącznik nadmiarowo-prądowy, ogranicznik przepięć oraz rozłącznik izolacyjny,
 • system uziemiający instalację fotowoltaiczną,
 • Przemiennik częstotliwości z ładowarką
 • Magazyn energii o mocy 46,08 kWh. wraz z dostawą agregatu prądotwórczego mocy 50 kW.

POLREGIO chce, aby wykonawca zakończył zadanie dotyczące instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem w ciągu 2 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Z kolei, wykonawca na podpięcie agregatu prądotwórczego będzie miał 4 miesiące od dnia podpisania kontraktu. Oferty będą oceniane według dwóch kryteriów: cena (80%) oraz okres gwarancji (20%).

Zgodnie z pierwotnymi założeniami przewoźnika, nowa hala oficjalnie powinna zostać otwarta w I kwartale 2023 roku. W nowej hali zatrudnienie znajdzie łącznie 60 osób.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności