Strona główna » Wiadomości » Polityka » Politycy zaniepokojeni sytuacją w kujawsko-pomorskim

Politycy zaniepokojeni sytuacją w kujawsko-pomorskim

Redakcja

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz POLREGIO podpisali 12 grudnia nową, roczną umowę na wykonanie przewozów kolejowych w regionie o wartości 52,2 mln zł. Decyzja Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego wzbudziła znaczny niepokój na scenie politycznej.

Jak wspominaliśmy w artykule Kujawsko-pomorskie oficjalnie zrezygnowało z większości połączeń kolejowych. Marszałek podpisał tylko roczną umowę z POLREGIO, Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO powiedział o problemach, które wynikną z podpisanej umowy.

Do ostatniej chwili liczyliśmy, że Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego opamięta się i nie narazi mieszkańców na wykluczenie komunikacyjne, odcinając ich od dojazdu do pracy, szpitala czy specjalistycznej przychodni w większym mieście, a w niedalekiej perspektywie również uczelni, szkoły czy rodziny. Niestety, stało się inaczej. – Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO

Minister Andrzej Bittel wystosował pismo w kierunku Piotra Całbeckiego, Przewodniczącego Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w celu wyjaśnienia nowego rozkładu jazdy pociągów i umowy ze spółką POLREGIO. Minister wspomniał o możliwego zaniku zaufania ze strony pasażerów, jak i napięcia społecznego wśród pracowników kolei regionalnych.

Szanowny Panie Marszałku, w związku z informacjami medialnymi oraz przekazanymi sygnałami przez ogólnopolskie organizacje związkowe działające w sektorze kolejowym, z których wynika, że: nie zostały zawarte umowy z przewoźnikami na wykonywanie usług przewozu pasażerskiego w ruchu regionalnym, zapowiadane jest radykalne zmniejszenie pracy przewozowej, a co za tym idzie dostępności kolei dla pasażerów, nie jest znany przyszły rozkład jazdy (mający wejść w życie w dniu 13 grudnia 2020 r.), co podważa zaufanie pasażerów do pewności przewozu świadczonego przez przewoźników, występuje duże napięcie społeczne wśród pracowników kolei regionalnych z powodu niezrozumiałych poczynań Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i pilne podjęcie działań przywracających zaufanie do organizatora kolejowych przewozów pasażerskich, jakim jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, poprzez zapewnienie oferty przewozowej w przynajmniej dotychczasowym wymiarze. – Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu

Kolejne pismo do Kujawsko-Pomorskiego

Odzew do Piotra Całbeckiego nie ograniczył się do Ministra Andrzeja Bittela. Krzysztof Gawkowski, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy również wystosował pismo w kierunku Przewodniczącego Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego z wnioskiem o zwiększenie środków na transport kolejowy.

Proponowane zmiany negatywnie wpłyną na życie mieszkańców, a informacje o częściowym powrocie połączeń w styczniu na dwóch trasach nie są satysfakcjonujące. Stanowisko Zarządu pomija osoby dojeżdżające do pracy lub korzystające z przewozów kolejowych w innych celach. Z połączeń kolejowych nie korzysta wyłącznie młodzież szkolna, dlatego sugerowanie się jedynie wspominaną grupą społeczną jest błędne. Uważam, że należy utrzymać ciągłość połączeń na wszystkich czynnych  liniach kolejowych, a dla poprawy frekwencji podróżnych zwiększyć ofertę kolei pasażerskiej poprzez  uzupełnienie liczby połączeń oraz dostosowanie ich do potrzeb mieszkańców. – Krzysztof Gawkowski, Poseł na Sejm IX kadencji, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Podobne artykuły