Strona główna » Wiadomości » Pociąg zwycięstwa – edukacyjna podróż przez historię

Pociąg zwycięstwa – edukacyjna podróż przez historię

Redakcja
Fot. Koleje Wielkopolskie

W dniach od 7 do 9 lutego 2024 roku, ponad 3000 uczniów i nauczycieli wzięło udział w niezwykłym projekcie edukacyjnym, zwanym „Pociąg Zwycięstwa”. Inicjatywa ta, realizowana na wielkopolskich torach, przewiozła setki gości, pokonując 892 kilometry, by przybliżyć młodym ludziom historię Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenie dla regionu.

Geneza projektu

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, chcąc uczcić 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, zorganizowały „Pociąg Zwycięstwa”. W grudniu 2023 roku zaprezentowano specjalnie przygotowany pojazd, który stał się mobilnym muzeum historii regionu.

To hołd dla naszego dziedzictwa, łączący nowoczesność z historią – mówił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

Edukacyjna misja na torach

Pociąg na kilka dni zamienił się w wyjątkową salę lekcyjną, wyposażoną w dekoracje i materiały dydaktyczne nawiązujące do Powstania Wielkopolskiego.

To ponadstandardowe narzędzie dydaktyczne ma przekazać młodym historię w interesujący sposób podkreślał Marek Nitkowski, prezes Kolei Wielkopolskie

Na pokładzie uczniowie mogli nie tylko słuchać wykładów, ale i aktywnie uczestniczyć w lekcjach historii, rozmawiać z rekonstruktorami i oglądać autentyczne rekwizyty.

Wpływ na młode pokolenie

Inicjatywa ta nie tylko wzbogaciła wiedzę uczestników o przeszłości regionu, ale i zainspirowała ich do dalszego poznawania historii.

To doświadczenie na pewno na długo pozostanie w ich pamięciach – dodaje Mikołaj Grzyb, członek zarządu spółki.

Lokalne atrakcje

Udział lokalnych samorządów wzbogacił projekt o dodatkowe atrakcje, jak inscenizacje czy występy, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło edukacyjną podróż „Pociągu Zwycięstwa”.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x