Strona główna » Wiadomości » Po Strajku na WKD, nowe napięcia w PKP Intercity

Po Strajku na WKD, nowe napięcia w PKP Intercity

Redakcja
Fot. PKP Intercity

Ledwo opadły emocje po niedawnym strajku na Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), a już na horyzoncie rysują się nowe napięcia w sektorze transportu kolejowego. Tym razem w centrum uwagi znajduje się PKP Intercity, gdzie związki zawodowe postawiły ultimatum dotyczące wzrostu wynagrodzeń.

W oficjalnym piśmie, datowanym na 24 stycznia 2024 roku, związki zawodowe wskazują na dwie kluczowe postulaty. Pierwszy z nich to wprowadzenie z dniem 1 lutego 2024 roku podwyżek wynagrodzeń dla pracowników „PKP Intercity” S.A., zgodnych z zapisami zakładowego układu zbiorowego  pracy ZUZP, w kwocie 1000 zł do wynagrodzenia zasadniczego. Drugi postulat dotyczy proporcjonalnej podwyżki wynagrodzeń dla pracowników wyłączonych z zasad wynagradzania wg ZUZP.

W uzasadnieniu swoich żądań związki zawodowe odnoszą się do rekordowej liczby przewiezionych podróżnych w ubiegłym roku, co przełożyło się na rekordowy wynik finansowy firmy. Podkreślają także wpływ rosnącej inflacji oraz wysokiej wartości utrzymania gospodarstw domowych, co w ich ocenie wymaga natychmiastowego dostosowania płac.

Podpisane pod dokumentem Federacje i Związki Zawodowe oczekują informacji o wprowadzeniu podwyżki wynagrodzenia do dnia 06.02.2024 r., co może sugerować, że w przypadku niezadowalającej odpowiedzi ze strony zarządu, pracownicy są gotowi do podjęcia dalszych działań, być może nawet kolejnego strajku.

Przedstawione żądania związane są z szeroko dyskutowanym problemem niskich płac w transporcie kolejowym, który był jednym z głównych powodów ostatnich strajków na WKD. Jeśli PKP Intercity nie znajdzie kompromisu z pracownikami, może to doprowadzić do poważnych zakłóceń w świadczeniu usług transportowych, co bezpośrednio odbije się na tysiącach pasażerów korzystających z codziennych usług firmy.

Sprawa ta jest kolejnym przykładem na rosnące napięcia między pracownikami a zarządami spółek kolejowych w Polsce, gdzie postulaty dotyczące lepszego wynagrodzenia i warunków pracy zdają się nasilać. Obserwatorzy rynku transportowego z zainteresowaniem będą śledzić dalszy rozwój wydarzeń, mając nadzieję na szybkie i satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x