Infrastruktura Wiadomości

PKP PLK rozpoczynają kolejną inwestycję na trasie Tarnów-Muszyna

PKP PLK rozpoczynają kolejną inwestycję na trasie Tarnów-Muszyna Fot. PKP PLK

Inwestycje PKP PLK na trasie Tarnów – Muszyna ułatwią dostęp do atrakcji na południu Małopolski- informuje spółka.  Prace za 66 mln zł poprawią podróże między Grybowem a Kamionka Wielką.

PLK podpisały umowę z Przedsiębiorstwem Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie za blisko 56 mln zł netto na realizację prac między Grybowem a Kamionką Wielką. To kolejna inwestycja na trasie Tarnów – Muszyna (linia nr 96). Wcześniej zawarto także umowy na przebudowę wiaduktów: w Ptaszkowej za 6 mln zł oraz w Nowym Sączu za 4 mln zł netto.

Dzisiejsza umowa, to bardzo dobra wiadomość dla Małopolan, a także dla turystów, którzy zarówno w okresie zimowym, jak i wakacyjnym podróżują po naszym województwie. Inwestycje przyczynią się do tego, że podróżowanie będzie sprawniejsze i bardziej komfortowe- powiedział Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Na specjalną uwagę zasługuje nieustanne podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Życie ludzkie jest bezcenne – dlatego cieszę się, że zarówno dla podróżujących pociągami, jak i samochodami miejsca, w których krzyżują się szlaki kolejowe i drogowe, będą lepiej zabezpieczone. Ważne jest też to, że inwestycje przyniosą również udogodnienia dla osób niepełnosprawnychdodał wojewoda.

 Komfort dla podróżnych

Krajowy Program Kolejowy to realizacja projektów ważnych dla komunikacji krajowej i regionalnej.

W Małopolsce, tylko ze środków budżetowych, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie inwestycje za ponad 400 mln zł. Dzięki nim tworzymy nowe możliwości dla przewozów pasażerskich i towarowych. Podróżni zyskują wygodniejsze przystanki, sprawniejsze przejazdy w regionie, a przebudowane wiadukty zwiększą bezpieczeństwo i ułatwią komunikację na drogach – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przewoźnik informuje, że na przystanku kolejowym w Mszalnicy zostanie przebudowany peron. Będzie komfortowa  obsługa  podróżnych z dwóch odnowionych obiektów. Lepszy standard zapewnią wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz nowe oświetlenie i oznakowanie. Ułatwieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się będzie system oznakowania dotykowego, pasy ostrzegawcze i ścieżki naprowadzające. Tegoroczne prace obejmą także wymianę 16 km torów i elementów sieci trakcyjnej. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 22 przejazdach kolejowo-drogowych.

Podróżnym, od wakacji 2018 r., wygodniejszą obsługę zapewnia już jeden odnowiony peron w Mszalnicy a także perony w Grybowie i w Ptaszkowej. To efekt wcześniejszych prac na odcinku Grybów – Kamionka Wielka  za ponad 70 mln zł- czytamy w komunikacie.

Również podróże koleją w Beskidy, do Muszyny i Krynicy mają być coraz sprawniejsze i bezpieczniejsze. Zapewni to przebudowa wiaduktów w Ptaszkowej oraz w Nowym Sączu.

Stuletni obiekt w Ptaszkowej zostanie całkowicie przebudowany, co usprawni zarówno ruch kolejowy, jak i drogowy. Będzie 3-krotnie poszerzony i umożliwi płynny przejazd samochodów po dwóch pasach ruchu- informuje przewoźnik.

Wygodniejsza komunikacja kolejowa i drogowa będzie także efektem prac przy wiadukcie w Nowym Sączu (ul. Zielona). PLK wybudują nowe podpory i konstrukcje przęseł, przebudują tory i rozjazdy. Zwiększy się wysokość i szerokość obiektu, a przez to sprawniejszy i bezpieczniejszy będzie ruch drogowy.