NaKolei.pl OpinieDziałania PKP CARGO z optymizmem patrzy na 2020 rok

PKP CARGO z optymizmem patrzy na 2020 rok

Redakcja
fot. PKP Cargo

Rynek kolejowych przewozów towarowych, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, nadal odnotowywał spadki. Branża kolejowa oczekuje jednak, że w 2020 roku przewozy będą miały tendencję wzrostową, zwłaszcza w drugiej połowie roku – powiedział Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

Mimo słabszych wyników przewozowych w listopadzie 2019 roku szef największego polskiego przewoźnika towarowego pozostaje optymistą. Według danych GUS rynek towarowych przewozów kolejowych ogółem skurczył się, zarówno w ujęciu masy towarowej, jak i pracy przewozowej. Grupa PKP CARGO przewiozła w Polsce w tym okresie 8,1 mln ton towarów, a praca przewozowa wykonana przez Grupę wyniosła 2,0 mld tkm.

Warto odnotować, że rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce pozostaje w trendzie spadkowym od grudnia 2018 roku. W listopadzie 2019 roku dynamika spadku była równa – 8,9% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wolumen przetransportowanych ładunków wyniósł 19,5 mln ton.

Zmniejszenie przewozów rynku odnotowano również w ujęciu miesiąc do miesiąca (-7,3%), m.in. z uwagi na niekorzystny układ kalendarza (mniejsza liczba dni roboczych) oraz silny spadek produkcji przemysłowej (-5,8%). W listopadzie 2019 r. wykonana przez rynek przewozów kolejowych w Polsce praca przewozowa skurczyła się ósmy miesiąc z rzędu i wyniosła 4,5 mld tkm. Oznacza to spadek o 10,8%. Analogicznie jak w ujęciu masy towarowej, praca przewozowa rynku silnie zmniejszyła się także w ujęciu miesiąc do miesiąca, o 7,8%.

W okresie styczeń-listopad 2019 roku koleją w Polsce przetransportowano łącznie 216,6 mln ton ładunków, co stanowi spadek w porównaniu do 2018 roku o 5,8%. Wykonana przez kolej praca przewozowa wyniosła 50,6 mld tkm, i była mniejsza o 7,6%.

W listopadzie 2019 roku Grupa PKP CARGO przewiozła w Polsce 8,1 mln ton towarów, co oznacza spadek o 8,9%. w stosunku do października 2019 roku. Praca przewozowa wykonana przez Grupę wyniosła 2,0 mld tkm, to o 10,0% mniej.

Ale są też plusy. W ujęciu miesiąc do miesiąca Grupa PKP CARGO odnotowała na krajowym rynku zwiększone przewozy cementu (wzrost o 19,8%) oraz nawozów sztucznych (wzrost o 17,8%).

Wynika to ze specyfiki naszej gospodarki, gdzie dominują przewozy ładunków masowych, a akurat w tym segmencie mamy przez cały 2019 rok do czynienia z mniejszymi przewozami kruszyw (z powodu wstrzymania części inwestycji infrastrukturalnych) i rud metali (głównie z powodu wygaszania wielkiego pieca w hucie w Krakowie), a także węgla (na skutek dużych zapasów nagromadzonych w elektrowniach) – komentuje prezes PKP CARGO Czesław Warsewicz.

W okresie styczeń-listopad 2019 roku pociągi Grupy PKP CARGO przewiozły w Polsce 91,6 mln ton towarów, co oznacza spadek o 10,6% w odniesieniu do analogicznego okresu 2018 roku. Praca przewozowa wykonana przez Grupę w tym okresie wyniosła 23,0 mld tkm i była niższa o 13,8% niż w roku poprzednim.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności