Strona główna » Wiadomości » Oświęcim i Trzebinia z lepszym połączeniem

Oświęcim i Trzebinia z lepszym połączeniem

Redakcja

Ogłoszony został przetarg na przebudowę linii kolejowej nr 93 między Oświęcimiem a Trzebinią.

Przetarg będzie prowadzony w formule „zaprojektuj i buduj”. PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują nie tylko ponad 20 – kilometrowy odcinek infrastruktury torowej wraz trakcją elektryczną, ale także dwie stacje: Chrzanów i Chełmek oraz trzy przystanki: Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka i Gorzów Chrzanowski. Otrzymają one nowe perony, wiaty i ławki dla podróżnych, oraz nowy system informacji pasażerskiej.

Ponadto odnowione zostaną przejazdy kolejowo – drogowe i urządzenia sterowania ruchem pociągów, które będą przystosowane do systemu ERTMS/ETCS poziomu 1, co poprawi przepustotowość linii. Kosztorys tej inwestycji to 487 mln zł brutto.

Na oferty przetargowe PKP PLK czeka do 5 maja, a prace budowlane mają potrwać dwa lata: od września 2018 do września 2020 roku. Czas będzie stosunkowo długi, gdyż inwestycja będzie prowadzona „pod ruchem”, gdyż pociągi będą jeździć po jednym torze, a drugi będzie w tym czasie modernizowany. Zamknięcie toru nr 1 ma trwać od września 2018 do września 2019 roku, a toru nr 2 od września 2019 do września 2020 roku.

Takie rozwiązanie jest niezbędne, gdyż linia ta jest bardzo intensywnie wykorzystywana w ruchu pasażerskim i towarowym.

Warunki prowadzenia komunikacji kolejowej znacznie się poprawią po zakończeniu modernizacji tego odcinka linii nr 93, gdyż pociągi pasażerskie między Trzebinią a Oświęcimiem będą mogły rozwijać prędkość 120 km/h. Teraz często muszą zwalniać, bo tory są mocno zużyte.

Jednocześnie PKP PLK ma otrzymać – w ramach tego samego postępowania – dokumentację kartograficzno – geodezyjną kolejnego odcinka linii nr 93, z Oświęcimia dotacji Czechowice-Dziedzice.

 

Podobne artykuły