Kolej jest dla ludzi Konferencje i spotkania Przewozy pasażerskie

Opracowana mapa drogowa Wspólnego Biletu

Opracowana mapa drogowa Wspólnego Biletu fot. PKP PLK

Kwestia Wspólnego Biletu jest poruszana coraz szerzej. Grudniowa debata w tej sprawie podczas ,,Poranka NaKolei.pl” przekierowała plany na konkretniejsze tory.

Podczas grudniowego spotkania, jakim był ,,Poranek NaKolei.pl” grono specjalistów, reprezentacji przewoźników, jak i przedstawicieli władz i spółek kolejowych wystosowało trzy kroki, jakie należałoby zrealizować w dążeniu do wdrożenia Wspólnego Biletu w życie.

 Jak powiedział podczas debaty Andrzej Bittel, wiceminister odpowiedzialny za kolej, wspólny bilet jest jednym z zadań które stoją przed ministerstwem. Jest to trzeci punkt, który minister miałby zrealizować w swoich działaniach. Stwierdził, że do tematu trzeba podejść na jeden z dwóch sposobów. Obligatoryjnie albo fakultatywnie. Albo wystosować przymus legislacyjny do wejścia we wspólny bilet (obligatoryjnie), albo utworzyć taką możliwość i każdemu publicznemu przewoźnikowi umożliwić wybór czy zostawia status Quo w kwestiach biletów (fakultatywnie). Problem wspólnego biletu dotyczy nie tylko kolei ale całego publicznego transportu.

Kroki, jakie wspólnie trzeba opracować i zrealizować to po pierwsze ustalenie wspólnego nośnika.  Kolejno należy ustalić formę rozliczeń między przewoźnikami. Kwestia informatyczna, czyli opracowanie odpowiedniego systemu nabywania biletu, a tym samym kolejne zadanie w całym procesie, jest istotnym, trzecim krokiem, by temat był scaloną teoretyczna formą zdatną do wprowadzenia w realne działania.

Oczekuje się, że pierwszy etap projektu Wspólnego Biletu może być gotowy jeszcze w tym roku, w chwili wprowadzenia kolejnego rozkładu jazdy 2017/2018. O rezultatach dalszych działań będziemy informować na bieżąco.