Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Nowy rozkład jazdy pociągów! Duże zmiany m.in. na Dolnym Śląsku

Nowy rozkład jazdy pociągów! Duże zmiany m.in. na Dolnym Śląsku Fot. NaKolei.pl

9 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Wiele zmian dotyczy Dolnego Śląska i podróżnych korzystających na co dzień z Kolei Dolnośląskich.

Największe zmiany związany są z korektą układu linii połączeń. Po rewitalizacji infrastruktury, zostaną uruchomione pociągi do Lubina i Milicza – dwóch dolnośląskich powiatów, które dotychczas były pozbawione dostępu do sieci kolejowej.

Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oferta przewozowa Kolei Dolnośląskich każdego roku jest zwiększana oraz jeszcze lepiej dopasowywana do potrzeb pasażerów. Również i w tym roku na wielu dolnośląskich liniach godziny kursowania pociągów ulegną zmianie na korzyść osób codziennie podróżujących do pracy oraz turystów- mówi Cezary Pacamaj – wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Pacamaj dodał, że po zakończeniu prac remontowych (w czerwcu przyszłego roku) zostanie uruchomione połączenie Lubina z Wrocławiem. Trasę codziennie przemierzać będzie dziesięć par pociągów, w dni robocze -dwa więcej. Czas przejazdu całej trasy wyniesie około godziny i 15 minut, pociągi pojadą co godzinę w szczytach porannych i popołudniowych oraz co dwie godziny poza nimi. Z kolei od 9 grudnia nastąpi również istotna zmiana kursowania pociągów z Sędzisławia w kierunku Czech. Kursujące dotąd wyłącznie w weekendy w sezonie turystycznym, zostaną rozszerzone o codzienne połączenie Lubawki i Kamiennej Góry ze stacją w Sędzisławiu, gdzie będzie możliwa przesiadka w kierunku Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry.

Wprowadzone zostaną zmiany w ofercie połączeń do Drezna. W odpowiedzi na prośby pasażerów, dotyczące redukcji wykorzystania małopojemnych i awaryjnych niemieckich szynobusów na odcinku Wrocław – Węgliniec, od nowego rozkładu jazdy połączenie zostanie poddane reorganizacji.

Niemieckie pojazdy spalinowe dojadą do stacji Węgliniec, gdzie będzie następować komfortowa i szybka przesiadka na pociągi elektryczne Kolei Dolnośląskich jadące w kierunku Wrocławia. Dzięki temu zwiększy się komfort podróży ze względu na nowoczesność oraz zwiększoną pojemność składów. Będzie to również udogodnienie dla osób korzystających z tego połączenia wyłącznie w obrębie Dolnego Śląska. Pomimo przesiadki, czas podróży ulegnie skróceniu o około 10 minut – informuje Cezary Pacamaj.

W najbliższym czasie rozpocznie się również remont kolejnej linii – prawobrzeżnego połączenia do Jelcza, na części którego – do stacji Wrocław Wojnów – kursowały już w tym roku pociągi Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Postępować będzie także elektryfikacja sieci – prace na odcinku Węgliniec – Zgorzelec.

Już od października podróżni w aglomeracji warszawskiej korzystają z przebudowanych peronów na trasie Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska. Tysiące pasażerów codziennie podróżuje na podmiejskiej linii z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego.

Od niedzieli czas przejazdu na trasie Poznań – Piła skróci się o ok. 15 min dla pociągów pośpiesznych. To efekt modernizacji linii na odcinku Oborniki Wielkopolskie – Piła. Pasażerowie korzystają z pociągów już od października.

Gorzowie Wielkopolskim postępuje modernizacja estakady kolejowej. Od niedzieli pociągi dojadą do Gorzowa Wielkopolskiego Wschodniego. Zakończona będzie zastępcza komunikacja autobusowa z Santoka do Gorzowa. Prace będą kontynuowane na odcinku Gorzów Wielkopolski – Gorzów Wielkopolski Wschodni.

Od 9.12 będą lepsze możliwości przejazdu pociągiem z Krakowa do Zakopanego. Po kilkumiesięcznej przerwie wracają pociągi na trasę Skawina – Sucha Beskidzka. Dla niektórych pociągów będzie jeszcze utrzymana  komunikacja zastępcza.

Od grudnia wróciły pociągi na trasę Opole – Nysa. To efekt przebudowy torów i urządzeń na trasie Szydłów – Łambinowice. Pasażerowie mogą korzystać z nowych peronów m.in. w Opolu Chmielowicach, Komprachcicach, Tułowicach Niemodlińskich, Sowinie i Łambinowicach. 

Więcej informacji, lepszy komfort przystanków i stacji

Informacje w języku Braille’a w tym roku umieszczono na 29 stacjach i przystankach m.in. Gorzów Wielkopolski Wschodni, Grybów, Nieszawa Waganiec, Włoszczowa Północ, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące łatwiej mogą poruszać się po obiektach i korzystać z kolei. Konsekwentnie stacje i przystanki przygotowywane są do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W nowym rozkładzie jazdy lepszy komfort obsługi podróżnych zapewnią przebudowane i zmodernizowane perony na stacjach i przystankach w różnych regionach kraju. Na północy zmienia się Szczecin Główny (zachodniopomorskie) i Gdańsk Główny (pomorskie). Na Śląsku lepsze warunki dla pasażerów przygotowano na stacji Jaworzno Szczakowa, a na Dolnym Śląsku w Świebodzicach, Jaworzynie Śląskiej i Kłodzku. Wygodniej do pociągów wsiądą podróżni na linii z Lublina do Stalowej Woli na odcinku od Lublina do Kraśnika i m.in. w Małaszewiczach na trasie Siedlce – Terespol (lubelskie). Wygodniejsze są przystanki w innych częściach Polski, m.in. Kaliska Kujawskie, Wiktorowo, Laskowice Pomorskie (kujawsko-pomorskie), Kraków Prokocim, Kraków Bieżanów, Kraków Mydlniki Wapiennik, Zabierzów (Małopolska). W aglomeracji warszawskiej lepszy dostęp do kolei, poza zmodernizowanymi, zapewniają dwa nowe przystanki: Parzniew i Warszawa Koło (Mazowsze). W woj. lubuskim nowe perony dla podróżnych są na trasie między Drzeńskiem a Kostrzynem m.in. w Górzycy i Laskach Lubuskich. Wygodne podróże od sierpnia zapewnia nowy peron na stacji Opoczno Południe (łódzkie) na Centralnej Magistrali Kolejowej. W woj. świętokrzyskim pasażerowie pociągów regionalnych korzystają z nowych peronów m.in. w Starachowicach i Marcinkowie na trasie Starachowice Wschodnie – Skarżysko-Kamienna. Na linii z Poznania do Piły komfortowe obiekty służą mieszkańcom m.in. w Obornikach Wielkopolskich i Chodzieży (Wielkopolska). Olszyn Dajtki to nowy przystanek, który od 9 grudnia będzie służył mieszkańcom miasta. Od października pasażerowie korzystają ze zmodernizowanych peronów na trasie Olsztyn – Olsztynek m.in. Stawiguda i Gryźliny. Na Podkarpaciu od niedzieli nowe perony w Nizinach i Walawie będą dostępne dla podróżujących na trasie Rzeszów – Przemyśl. Na linii Opole – Nysa od grudnia są dostępne zmodernizowane perony na szlaku Szydłów – Łambinowice (opolskie).

Dla podróżnych nie tylko na zmianę rozkładu

Rozkład jazdy jest już dostępny na stronie portalpasazera.pl oraz na stacjach i przystankach w formie plakatów. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach i infokioskach. Informacje na temat rozkładu jazdy przekazują przewoźnicy. Do dyspozycji podróżnych 9 i 10 grudnia br. na największych dworcach w Polsce będą informatorzy mobilni – Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni Głównej, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie.