W Żaganiu powstanie nowe miejsce do serwisowania pociągów POLREGIO. Przewoźnik podpisał umowę na opracowanie koncepcji architektonicznej. To ważny krok w kierunku wzmocnienia potencjału operacyjnego przewoźnika w województwie lubuskim.
Koncepcję architektoniczną wykona BSF Technologia. Przyszła inwestycja zakłada stworzenie nowoczesnego zaplecza serwisowego dla POLREGIO. Nowe zaplecze techniczne POLREGIO w Lubuskiem zapewni przewoźnikowi realizację przeglądów i napraw taboru spalinowego z poziomu P1 i P2.
Obecnie w województwie lubuskim dysponujemy dwoma punktami utrzymaniowo-serwisowymi – w Żaganiu i Rzepinie. Potrzeby regionu są większe, dlatego chcemy wzmocnić nasze zaplecze i poszerzyć możliwości techniczne lokalizacji w Żaganiu. Umowa na przygotowanie koncepcji architektonicznej to pierwszy krok w tym kierunku – mówi Wojciech Dinges, wiceprezes Zarządu POLREGIO.
Koncepcja architektoniczna pozwoli wytypować dokładną lokalizację dla przyszłego punktu serwisowego. Wskaże także docelowy kształt infrastruktury, jej układ funkcjonalny i rozwiązania technologiczne.
Odtworzenie zaplecza w Żaganiu to inwestycja o dużym znaczeniu strategicznym. Dzięki niej zwiększymy niezależność operacyjną i poprawimy efektywność utrzymania naszych pojazdów – podkreśla Bogusław Molecki, dyrektor Lubuskiego Zakładu POLREGIO.
Zaplecze to priorytet
Nowe zaplecze techniczne POLREGIO w Lubuskiem to nie pierwsza taka inicjatywa spółki w tym roku. Zresztą zarząd przewoźnika podkreśla, że właśnie rozwój własnego zaplecza serwisowego jest jednym z jego priorytetów. Spółka przypomina, że w ostatnich miesiącach uruchomiła nowe centrum serwisowe w Olsztynie, gdzie realizowane są przeglądy i naprawy spalinowych pojazdów kolejowych od poziomu P3 do P5.
Przewoźnik podpisał również umowę na budowę farmy fotowoltaicznej na terenie Punktu Utrzymania Taboru w Łukowie. Inwestycja ta pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania oraz zapewni niemal pełną samowystarczalność energetyczną tego zaplecza.
Spółka planuje także dalsze działania. Pod koniec września podpisany został list intencyjny, który pozwoli stworzyć POLREGIO nowe centrum regeneracji zestawów kołowych. Inwestycja ta skróci czas oczekiwania na naprawę oraz ograniczy zapotrzebowanie przewoźnika na korzystanie z usług pośredników.

