NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Nowa regularna linia intermodalna PKP CARGO INTERNATIONAL

Nowa regularna linia intermodalna PKP CARGO INTERNATIONAL

Redakcja
Fot. PKP CARGO INTERNATIONAL

PKP CARGO INTERNATIONAL uruchomiło nową bezpośrednią linię kolejową, łączącą turecki port Halkali po europejskiej stronie Stambułu z niedawno otwartym terminalem w czeskim Kolínie.

Spółki Grupy PKP CARGO INTERNATIONAL realizują przewozy dla tureckiego dostawcy usług logistycznych opartych na rozwiązaniach intermodalnych MARS Logistics na odcinkach węgierskim, słowackim i czeskim. Pociągi będą przewozić głównie części dla przemysłu motoryzacyjnego.

Jak poinformował przewoźnik pierwszy pociąg wyjechał z Halkali 20 czerwca 2021 r. i przyjechał do Kolína 24 czerwca 2021 r, a w trasę powrotną wyruszył 26 czerwca 2021 r. i przyjechał do Halkali 1 lipca 2021 r. Częstotliwość przewozów to teraz jedno połączenie w tygodniu, ale jak podaje operator do końca sierpnia 2021 r. zostanie ona zwiększona do trzech pociągów tygodniowo. Takie jest bowiem zapotrzebowanie MARS Logistics.

Rozwój transportu intermodalnego

Ładunek składać się będzie głównie z towarów tureckich z segmentu motoryzacyjnego, ale w 45-stopowych kontenerach będą również przewożone produkty przemysłu chemicznego czy tekstylnego. Czeski Kolín wybrano jako port docelowy, ponieważ ma dużą liczbę klientów z branży motoryzacyjnej.

To kolejny przykład rozwoju korytarza północ-południe, który ma duże znaczenie w naszej przyszłej strategii. Wraz z naszymi partnerami logistycznymi i spedycyjnymi wspieramy transport intermodalny w całej Europie, który jest bardziej ekologiczny niż transport drogowy, emituje mniej gazów cieplarnianych i odciąża nasze i tak już zatłoczone europejskie drogi i autostrady. Nasze połączone siły wspierają długoterminowe wysiłki Unii Europejskiej zmierzające do przeniesienia transportu towarowego z drogowego na kolejowy. Ponadto transport intermodalny jest szybszy i bezpieczniejszy – skomentował uruchomienie nowego połączenia Maciej Walczyk, Prezes Zarządu PKP CARGO INTERNATIONAL.

Przypomnijmy, że PKP CARGO INTERNATIONAL posiada duży tabor złożony z ponad 150 lokomotyw i 4 500 wagonów, które wykorzystuje na potrzeby własne oraz wynajmuje osobom trzecim. W Czechach posiada własny otwarty intermodalny terminal przeładunkowy Paskov, obsługuje 60 bocznic kolejowych, posiada ponad 330 km trakcji i zatrudnia około 1 800 pracowników.

Do jej kluczowych usług należą dalekobieżne przewozy kolejowe, transport intermodalny, spedycja kolejowa, obsługa bocznic, budowa obiektów kolejowych i usługi torowe, wynajem, remonty i mycie wagonów kolejowych, naprawy i konserwacja lokomotyw. Operator działa w całej Europie, gdzie świadczy kompleksowe usługi transportowe, logistyczne i spedycyjne w różnych branżach i dziedzinach z wykorzystaniem ważnych europejskich portów i terminali.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności