Strona główna » Medioteka » Dawniej na kolei » (Nie)zwykłe linie kolejowe na świecie: Pas startowy przecięty linią kolejową [ZDJĘCIA]

(Nie)zwykłe linie kolejowe na świecie: Pas startowy przecięty linią kolejową [ZDJĘCIA]

Mateusz Marczewski

Port lotniczy w Gisborne w Nowej Zelandii to małe, regionalne lotnisko, które ma jedną wyjątkową cechę… Przez pas startowy dla samolotów przechodzą tory kolejowe!

W tym niewielkim mieście z populacją liczącą nieco ponad 45 tys., znajduje się wyjątkowe rozwiązanie infrastrukturalne. Lotnisko w Gisborne słynie z działającego połączenia kolejowego, które przecina pas startowy. Port lotniczy Gisborne w Nowej Zelandii jest jednym z niewielu na świecie, na którym przez pas startowy przebiega tor kolejowy!

Jak można się domyślić, takie rozwiązanie wymaga ogromnej pracy nad logistyką przylotów i odlotów oraz – przede wszystkim – przejazdów kolejowych. Odpowiednie zaplanowanie lotów i przejazdów pociągów jest niełatwym zadaniem, gdyż lotnisko obsługuje ponad 150 tys. pasażerów rocznie.

Linia Palmerston North-Gisborne to jedna z głównych linii kolejowych na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Odgałęzia się od głównej magistrali Wyspy Północnej w Palmerston North i biegnie na wschód przez wąwóz Manawatū do Woodville, gdzie spotyka się z linią Wairarapa, a następnie do Hastings i Napier w Zatoce Hawke’s i dociera do Gisborne.

Budowę linii rozpoczęto w 1872 roku, ale cała linia została ukończona dopiero w 1942 roku. Ukończenie budowy opóźniały ciągłe katastrofy naturalne w postaci trzęsień ziemi oraz niekompetencja ze strony rządu.  Połączenie budowano w dwóch odrębnych fazach. Część południową pomiędzy Napier a Palmerston North ukończono w latach 1872-1891, natomiast część północna z Napier do Gisborne powstała znacznie później, w latach 1912-1942.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x