Kolej na świecie Wiadomości

Niemcy: Flaga Wehrmachtu u podwykonawcy Deutsche Bahn we Frankfurcie

Niemcy: Flaga Wehrmachtu u podwykonawcy Deutsche Bahn we Frankfurcie Fot. TT / @FrankfurtSued

Na placu budowy, głównego niemieckiego operatora kolejowego, zauważono kontrowersyjną flagę Wehrmachtu. Przedsiębiorstwo rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko firmie zewnętrznej, której pracownik powiesił tę flagę. W Niemczech kwestie neo- i proto-faszystowskie ze względu na historię wzbudzają zawsze ogromne kontrowersje.

We Frankfurcie Deutsche Bahn zleciły usunięcie flagi Wehrmachtu, która wisiała w kontenerze budowlanym jednego z podwykonawców. Flaga z napisem “Wehrmacht” i orłem cesarskim z krzyżem w wieńcu dębowym wisiała w kontenerze budowlanym przy ulicy Weilburger . Ekstremistyczny symbol zauważył jeden z użytkowników Twittera.

Jak to możliwe, że taka prawicowo-ekstremistyczna flaga wisi w waszych kontenerach na budowę przy Weilburger Straße we Frankfurcie? – zapytał użytkownik Twittera, @FrankfurtSued.

Flaga znajdowała się w kontenerze budowlanym zewnętrznego wykonawcy, a nie kontenerze należącym do DB – poinformował zespół prasowy Deutsche Bahn. Kontrowersyjna flaga została szybko usunięta w poniedziałek, po reakcji lokalnych mediów.

Rozważamy podjęcie kroków prawnych wobec wykonawcy – poinformował zespół prasowy DB.

Ze swojej strony wykonawca zapowiedział wówczas, że “podejmie kroki zgodnie z prawem kadrowym”. Zaznaczono, że zachowania i idee ekstremistyczne i antykonstytucyjne nie będą tolerowane na kolei.

Przypomnijmy, że używanie takich symboli jest w Niemczech karalne jako oznaka niekonstytucyjnych organizacji. Sam Deutsche Bahn nie odpowiedział na post użytkownika Twittera, ale odpowiedział na prośbę „Frankfurter Rundschau” (FR) dotyczącą nazistowskiej flagi w kontenerze na placu budowy.

Kontener znajdował się na placu budowy, który jest częścią projektu Homburger Damm, który ma zakończyć się jeszcze w tym roku. W ramach niego m.in. powstanie dodatkowy tor dla pociągów S-Bahn od stacji Frankfurt Hbf. dalej na zachód do Weilburger Straße.

(Źródło: fr.de)