Strona główna » Wiadomości » Niebieskie światło zmniejszy liczbę samobójców na torach?

Niebieskie światło zmniejszy liczbę samobójców na torach?

Redakcja
Japonia. Fot. Damon Coulter

Nad tematem dot. samobójstw na torach debatowali podczas ostatniego spotkania członkowie UIC Trespass and Suicide Prevention Network (TreSP-Network) – grupy roboczej utworzonej przy Międzynarodowym Związku Kolei. W obradach wzięła udział również Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. Propozycją, która pojawiła się w czasie debaty, był montaż niebieskiego oświetlenia na stacjach kolejowych.

Wtargnięcia i samobójstwa na torach są problemem globalnym. Podczas spotkania TreSP-Network Brendan Ryan z University of Nottingham przedstawił analizę, w której zwrócił uwagę na metodę stosowaną od wielu lat w Japonii, gdzie na stacjach i peronach instalowane jest niebieskie oświetlenie. Według Ryana, dzięki temu zmniejszyła się liczba prób samobójczych na torach. Co ma być tego powodem? Niebieska barwa ma uspokajająco i pozytywnie wpływać na nastrój.

Badania nad odpowiednimi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa na obszarach kolejowych prowadzone są również na Uniwersytecie w Melbourne. Heather Neil z TrackSAFE Foundation zapowiedziała pod koniec 2022 roku zakończą się obecnie trwające obserwacje. Wyniki zostaną zaprezentowane w przyszłym roku.

Działania służb na miejscu zdarzenia

Ważną częścią posiedzenia była dyskusja dotycząca działań podejmowanych przez obsługę stacji kolejowej w sytuacji, w której doszło do samobójstwa. Hilary Konczal, dyrektor ds. bezpieczeństwa i środowiska z METRA Commuter Railroad, odniósł się do pytania na temat postępowania z ciałem ofiary. Stwierdził, że w Stanach Zjednoczonych personel stacji nie jest zobowiązany do zakrywania ciała, gdyż policja i koroner pojawiają się bardzo szybko na miejscu zdarzenia i przejmują działania.

Nils La Cour z Danish State Railways wskazała, że w Danii zabronione jest robienie oraz rozpowszechnianie zdjęć zmarłych, a także rannych w wypadkach. Takie postępowanie może zostać poddane wysokiej karze grzywny, a nawet objęte postępowaniem sądowym.

W zasadzie, w żadnym przypadku robienie zdjęć ciał ofiar, przez osoby do tego nieupoważnione oraz rozpowszechnianie ich jest moralnie nieuzasadnione i raczej w większości państw niemile widziane. W ostatnim czasie w Polsce po sytuacji w Katowicach, kiedy to doszło do tragicznego potrącenia przez autobus – wtedy do sieci wyciekły zdjęcia zwłok 19-letniej kobiety. W konsekwencji dwóch policjantów zostało zawieszonych w czynnościach służbowych.

Specjalna sesja podczas ILCAD

W trakcie spotkania podsumowano specjalną sesję dotyczącą działań prewencyjnych wobec wtargnięć oraz samobójstw na torach. Sesja ta odbyła się w Denver w trakcie tegorocznego Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach (International Level Crossing Awareness Day). O sytuacji w Polsce mówiła wtedy Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Isabelle Fonverne z UIC poinformowała, że kolejne posiedzenie TreSP-Network odbędzie się 30 września w Londynie. Zachęciła też do zapoznania się ze specjalnymi ulotkami skierowanymi do kierowców i pieszych, które wskazują, na co zwracać uwagę, by być bezpiecznym w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych. Ulotki zostały wydane w kilku wersjach językowych i można je pobrać ze strony https://ilcad.org/ilcad/article/safety-tips.

UIC prowadzi już prace nad ulotkami dla pasażerów kolei, w których dowiemy się, czego unikać na stacjach lub w pociągach, by nie narazić się na sytuacje zagrażające naszemu zdrowiu i życiu.

 

Podobne artykuły