Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Nadwozia do ICE 4 z Wrocławia

Nadwozia do ICE 4 z Wrocławia

Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwarciu we Wrocławiu nowoczesnej hali produkcyjnej Bombardiera wybudowanej za 250 mln zł, gdzie będą produkowane nadwozia do pociągów ICE 4 dla Deutsche Bahn.

Bombardier Transportation Polska realizuje kontrakt dla DB w ramach umowy z Siemensem. We Wrocławiu zostanie zbudowanych 600 nadwozi do wagonów pociągów dużych prędkości typu ICE 4. Zakład będzie w tym celu wykorzystywał technologie, których do tej pory w polskich fabrykach kolejowych nie używano, np. spawanie laserem 3D. ten kontrakt oznacza też powstanie 100 nowych miejsc pracy. – Cieszę się, że Polska staje się też wielkim centrum transportu szynowego – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas uroczystości we Wrocławiu. – Bombardier jest jednym z liderów światowych i cieszę się, że taki lider jest z nami tutaj w Polsce. To zakład, który produkuje swoje pociągi i lokomotywy w najwyższych standardach, najwyższej wartości dodanej. I to jest to, o co nam chodzi w naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreślił wicepremier.

Morawiecki stwierdził, że rozwój zakładu we Wrocławiu to także kolejny przykład na to, że Polska jako staje się specjalistą w zakresie transportu publicznego, bo wytwarzamy pociągi, autobusy elektryczne, tramwaje i „wiele innych pojazdów przyjaznych dla środowiska i społeczeństwa”. – Mamy w Polsce niesamowite talenty informatyczne, co w kontekście rewolucji cyfrowej jest taką wielką szansą zarówno dla producentów, takich jak Bombardier, ale jest również wielką szansą dla nas, dla Polski, by te talenty były wprzęgnięte w myśl techniczną w ramach produkcji. Chodzi o to, by w takich halach powstawały produkty końcowe, które w dłuższym interwale czasowym opłacają się zarówno państwu, jak i przedsiębiorstwu, ale tworzą też przestrzeń do rozwoju dla pracowników, dla inżynierów, dla siły inżynierskiej. Właśnie dla informatyków, bo przecież coraz więcej wszędzie jest tej elektroniki i robotyki – mówił Mateusz Morawiecki.
Wicepremier przypomniał też, że inwestycja Bombardiera to kolejna dobra informacja, bo pokazuje, że jesteśmy krajem atrakcyjnym dla inwestorów. – Cieszę się, że światowy lider w branży kolejowej i lotniczej rozszerza swoją działalność w Polsce. Rozbudowa fabryki Bombardiera we Wrocławiu, po LG Chem, Daimlerze i Toyocie, to kolejna duża inwestycja realizowana w ostatnim miesiącu na Dolnym Śląsku. Pokazuje, że Polska cieszy się zaufaniem inwestorów, a polski rząd jest dla nich wiarygodnym partnerem. To także jasny sygnał, że nasz kraj jest otwarty na innowacje w obszarze przemysłu. Ta inwestycja wpisuje się w nasz Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w obszarze reindustrializacji. Chcemy, aby przemysł był bardziej konkurencyjny i lepiej wykorzystywał innowacje, a tym samym stał się silnym filarem polskiej gospodarki – wyjaśnił Morawiecki.
Pociągi ICE 4 zastąpią stare składy Intercity i Eurocity, które jeżdżą w barwach niemieckiego narodowego przewoźnika. Jeden skład ICE 4 ma prawie 350 metrów długości i 830 miejsc dla pasażerów. We wrześniu Deutsche Bahn zaprezentował pierwszy skład w swoich barwach, który przeszedł pozytywnie wszystkie testy.