NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Na Ukrainie sprawnych jest 4 z 14 SZT od Pesy. Czekają na P5. Naprawy wykona Pesa?

Na Ukrainie sprawnych jest 4 z 14 SZT od Pesy. Czekają na P5. Naprawy wykona Pesa?

Adrian Izydorek
Fot. UZ

Koleje Ukraińskie i PESA Bydgoszcz S.A. omówiły program współpracy w zakresie naprawy polskich pojazdów spalinowych. UZ zaprosiły również polskich przedstawicieli do współpracy w ramach projektu City Express. O tym powiadomił p.o. Prezesa Zarządu Ukrzaliznica SA Iwan Jurik po spotkaniu z Prezesem i kierownictwem PESY Bydgoszcz S.A.

Według niego obecnie tylko 4 z 14 autobusów szynowych od Pesy obsługiwanych przez Koleje Ukraińskie są sprawne.

Niektóre z tych pojazdów są używane na trasie Ekspresu Boryspol. Dlatego ważne jest, abyśmy uprzednio przygotowali je do spodziewanego ruchu pasażerskiego, po wznowieniu międzynarodowego ruchu lotniczego – powiedział Ivan Jurik.

Strony ustaliły, że Koleje Ukraińskie wraz z producentem przeprowadzą szczegółową ocenę techniczną stanu pojazdów i opracują optymalny program napraw. Ponadto w ramach bezpośredniej współpracy z PESĄ osiągnięto wstępne porozumienie w zakresie szkolenia ukraińskich specjalistów nt. utrzymania pociągów w celu obniżenia kosztów operacyjnych ukraińskiego przewoźnika.

Jednostki Pesy przeszły w 2019 roku modernizację, która przystosowała jednostki do obsługi połączeń na lotnisko w Kijowie. Modernizacja została wykonana przez ukraińskie przedsiębiorstwo. UZ zakładało realizowanie serwisu jednostek w własnym zakresie. Przewoźnik najwidoczniej nie podjął się tego, szukając innego rozwiązania, jakim jest rozpoczęcie rozmów z Pesą.

Potwierdzamy, że w tym tygodniu przedstawiciele Pesa odbyli w Kijowie szereg spotkań z naszymi ukraińskimi partnerami. PESA jest od dawna obecna na Ukrainie i chce dalej rozwijać swoją obecność na tym rynku, zarówno we współpracy z Merem miasta Kijowa, Panem Vitalijem Kliczko, jak i Kolejami Ukraińskimi – poinformował portal NaKolei.pl Dariusz Skotnicki, Dyrektor Sprzedaży Pojazdów Szynowych Rynku Wschodniego w Pesa Bydgoszcz.

Pesa zaproszona do projektu City Express

Oprócz tego Ukrzaliznica zaprosiła Pesę do współpracy w ramach projektu City Express.

Kontynuujemy prace nad projektem City Express, który zakłada integrację kolei z transportem miejskim. Tworzy to jednolitą przestrzeń transportową dla łatwego przemieszczania się mieszkańców dużych miast z aglomeracją. Projekt ten został wskazany jako jeden z priorytetów rozwoju infrastruktury kraju. Dlatego Ukrzaliznica prowadzi negocjacje z czołowymi producentami taboru kolejowego w celu znalezienia partnerów – powiedział szef Ukrzaliznicy.

Ponadto polski producent wyraził zainteresowanie planami Ukrzaliznicy w zakresie modernizacji floty lokomotyw oraz, w ramach długoterminowych programów finansowania, pojazdów pasażerskich do przewozów międzyregionalnych. Ze swojej strony Ukrzaliznica przedłoży niezbędne wymagania techniczne i przeprowadzi wspólne konsultacje w celu opracowania projektów.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności