NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Na Sycylii pociągi rozpędzą się do 200 km/h. Projekt modernizacji z dofinansowaniem 3,4 mld euro

Na Sycylii pociągi rozpędzą się do 200 km/h. Projekt modernizacji z dofinansowaniem 3,4 mld euro

MM
Linia FCE wokół wulkanu Etna. Fot. NaKolei.pl (ilustracyjne)

Komisja Europejska przyznała 3,4 mld euro na modernizację 178 km linii kolejowej Palermo-Katania we Włoszech. Inwestycja ma skrócić czas przejazdu o jedną trzecią, co pozwoli pokonać trasę w dwie godziny.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczył 3,4 miliarda euro na linię kolejową Palermo-Katania, której celem modernizacji jest skrócenie czasu podróży między dwoma sycylijskimi miastami o jedną trzecią na jednej z najwolniejszych tras kolejowych w Europie, podało włoskie ministerstwo transportu i infrastruktury.

EBI zaoferuje włoskiemu Ministerstwu Gospodarki i Finansów (MEF) bezpośrednie finansowanie w wysokości 800 mln euro, z czego pierwsza transza w wysokości 200 mln euro została już wdrożona. Bank zapewni także regwarancję w wysokości 1,3 mld euro, utworzoną we współpracy z Ferrovie dello Stato Italiane, na rzecz pośredników finansowych.

Dodatkowo fundusze w wysokości 1,4 mld euro z  włoskiego KPO zostaną również wykorzystane na rozwój infrastruktury kolejowej.

Modernizacja linii o długości 178 km skróci istniejący czas podróży o jedną trzecią i połączy miasta Fiumetorto i Bicocca z bezpośrednim dwugodzinnym połączeniem kolejowym. Infrastruktura jest częścią Korytarza Skandynawsko-Śródziemnomorskiego sieci TEN-T. Pociągi towarowe i pasażerskie będą kursować z maksymalną prędkością 200 km/h, co pozwoli skrócić czas przejazdu na tej trasie o około 60 minut.

Wicepremier Włoch – Mateo Salvini- stwierdził, że inwestycja jest strategicznym dziełem mającym na celu połączenie wyspy z resztą Włoch i Europy.

Ludzie oczekują konkretnych rezultatów i naszym obowiązkiem jest ich nie zawieść. Zależy nam na nadrobieniu straconego czasu poprzez przyspieszenie prac, zapewnienie sprawnych połączeń transportowych na Sycylii. Te połączenia będą szczególnie przydatne, biorąc pod uwagę, że rząd jest zdeterminowany, aby urzeczywistnić (trwający od dziesięcioleci) projekt budowy mostu między wyspą a Kalabrią” – powiedział wicepremier Matteo Salvini.

Projekt przyczynić się ma do rozwoju gospodarczego i społecznego regionu oraz będzie promował rozwój zrównoważonej mobilności.

Sieć TEN-T, która obejmuje linię Palermo-Katania, ma na celu promowanie jednolitego rynku europejskiego, pomagając zmniejszyć wpływ transportu na środowisko, poprawiając efektywność energetyczną i zwiększając bezpieczeństwo – powiedziała Wiceprezes EBI Gelsomina Vigliotti.

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności