Infrastruktura Wiadomości

Na linii kolejowej ze Słupska do Ustki powstaje nowy przystanek

Na linii kolejowej ze Słupska do Ustki powstaje nowy przystanek Fot. PKP PLK

Słupsk Północny zapewni lepszy dostęp do kolei m.in. mieszkańcom północnej części miasta. Przystanek budowany jest w ramach inwestycji z RPO woj. pomorskiego wartej 202 mln zł i będzie gotowy w połowie 2019 roku- informują PKP PLK.

Rozpoczęły się prace przy budowie nowego przystanku Słupsk Północny przy ul. Świętej Klary z Asyżu na linii kolejowej ze Słupska do Ustki.

Przygotowano podłoże gruntowe pod wykonanie ławy betonowej peronu. Obiekt będzie miał 100 metrów długości i zostanie wyposażony w antypoślizgową nawierzchnię, wiatę, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie. Inwestycja zapewni lepszy dostęp do kolei w mieście. Nowy przystanek będzie gotowy w połowie 2019 roku.- czytamy w komunikacie.

W połowie roku rozpocznie się także budowa nowego przystanku Ustka Uroczysko. Zakończenie prac zaplanowano w IV kwartale 2019 r. Prace są realizowane w ramach przebudowy linii kolejowej nr 405 na odcinku Miastko – Słupsk – Ustka.

Rewitalizacja całej trasy obejmuje także przebudowę stacji Miastko i Ustka oraz przystanków: Kawcze, Przytocko, Ciecholub, Biesowice, Kępka, Kępice, Korzybie, Wrząca Pomorska, Słonowice, Widzino, Kobylnica Słupska, Strzelinko, Gałęzinowo, Charnowo Słupskie. Dzięki inwestycji podróżni wygodniej wsiądą do pociągów i zyskają oczekiwany standard obsługi. Wszystkie perony będą wyższe, komfortowo wyposażone i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności- informują PLK.

Szybciej i bezpieczniej na Pomorzu

PLK wymieniły już tory i rozjazdy na trasie z Miastka do Słupska. Trwają prace wykończeniowe przy obiektach inżynieryjnych oraz nawierzchni torowej. Efektem prac będą szybsze przejazdy pociągów z prędkością do 100 km/h. O około 12 minut skróci się czas przejazdu między Szczecinkiem a Słupskiem. Mieszkańcy zyskają bardziej komfortowe możliwości podróżowania.

Szybsze i bezpieczniejsze podróże będą również na trasie Słupsk – Ustka. Wykonawca rewitalizuje tory na 17-kilometrowej trasie i naprawia sieć trakcyjną- czytamy.

Latem pociągiem nad morze

W drugiej połowie czerwca, podobnie jak rok temu, uruchomione zostaną wakacyjne pociągi do nadmorskich kurortów w Ustce. Na czas letnich miesięcy PLK wstrzymają prace torowe na linii Słupsk – Ustka, by podróżni mogli komfortowo i bezpiecznie dotrzeć nad morze. W tym czasie wykonawca będzie kontynuował roboty nie wpływające na ruch pociągów.

Zwiększy się także bezpieczeństwo na skrzyżowaniu dróg i torów dzięki przebudowie 52 przejazdów kolejowo-drogowych. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano w IV kwartale 2019 roku-czytamy.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 405 odcinek granica województwa (km 104,515) – Słupsk – Ustka” o wartości 202 mln zł netto jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego (RPO WP 2014-20). Dofinansowanie dla tego projektu z budżetu środków europejskich wynosi 85%.