NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Można projektować linie kolejowe na Podlasiu

Można projektować linie kolejowe na Podlasiu

Redakcja

Nie ma już przeszkód prawnych, aby rozpoczęły się prace nad projektem rewitalizacji połączenia kolejowego Łapy – Łomża.

 

Chodzi w zasadzie o dwa podlaskie szlaki kolejowe. Jeden to linia nr 36 na odcinku Łapy – Śniadowo, a drugi to linia nr 48 od Śniadowa do Łomży. PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały decyzje środowiskowe dla obu inwestycji wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku. I teraz można już zacząć prace nad projektem modernizacji.

Decyzja RDOŚ była prosta i łatwa do przewidzenia, gdyż planowana inwestycja będzie polegać na modernizacji istniejących linii kolejowych, a więc na zamkniętym terenie kolejowym. I nie trzeba było dokonywać skomplikowanej oceny oddziaływania na środowisko dla tych inwestycji.

We wniosku do białostockiej dyrekcji, PKP PLK napisały, że kolejarze chcą przywrócić ruch kolejowy na linii nr 36 Łapy – Śniadowo – granica województwa (to 68 km torów, z których tylko 20 km jest użytkowanych). Dlatego zostaną przebudowane m.in. stacje Czarnowo – Undy i Śniadowo, a zlikwidowana będzie stacja Czerwony Bór.
Natomiast modernizacja 17 km linii Śniadowo-Łomża, która też nieużywana, oznacza m.in. przebudowę przystanków w Kozikach, Starej Łomży i Konarzycach.

Na obie linie wrócą zarówno pociągi pasażerskiej, jak i towarowe, gdyż PKP PLK zależy na usprawnienie transportu kolejowego między Białymstokiem a Łomżą. Na te inwestycje kolejarze mają otrzymać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Ale nie wiadomo jeszcze, kiedy ruszą prace budowlane.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności