II Kongres Rozwoju Kolei
Ekonomia i rynek Polityka Prawo i przetargi Wiadomości

Merchel: “Istotnym elementem dla poprawy dostępności kolei jest odbudowa linii”

Merchel: “Istotnym elementem dla poprawy dostępności kolei jest odbudowa linii” Fot. NaKolei.pl

Istotnym elementem dla poprawy dostępności kolei jest również odbudowa linii. Kiedyś mieliśmy do 30 tys. km linii kolejowych, obecnie mamy niecałe 20  tys. km, czyli jedną trzecią zlikwidowano. Teraz przystępujemy do odbudowy linii- mówi w rozmowie z “SE” Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Merchel zaznacza w rozmowie z dziennikiem, że różny problemem może być różny stosunek samorządów do Programu Kolej+.

Są takie samorządy, które nie są zbyt zainteresowane koleją w ramach regionalnych programów operacyjnych. Mam nadzieję, że w ramach Programu Kolej + współpraca ta będzie się lepiej układała i wszystkie założenia będą szybciej realizowane-stwierdził prezes PLK.

Jego zdaniem realizacja programu do 2023 roku jest realna tylko tam, gdzie są linie kolejowe i gdzie nie będzie potrzeby trasowania nowych,  wykupu gruntów i pozyskiwania decyzji.

Natomiast tam, gdzie trzeba będzie budować nowe linie, dokonywać decyzji lokalizacyjnych i środowiskowych trzeba być realistą, proces będzie trwał dłużej. Pamiętajmy, że w takich przypadkach, sam proces przygotowania do inwestycji trwa około 4 lat. Z niecierpliwością czekamy również na ustawę, która jasno określi szczegółowe zasady, na jakich modernizacja ta ma być realizowana- zauważył Merchel.

I dodał:

Oczywiście tam gdzie samorządy będą zainteresowane przejmowaniem linii, które będą służyły wyłącznie na potrzeby regionalne, takie wnioski będą indywidualnie analizowane. Szczególnie pod tym kątem, czy samorząd lokalny jest w stanie utrzymać taką linię- stwierdził prezes PLK.

pc/”SE”