Kadry i ludzie Przewozy pasażerskie Wywiady
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Matysiak: Powinniśmy przestać straszyć transportem publicznym

Matysiak: Powinniśmy przestać straszyć transportem publicznym

Powinniśmy zachęcać do transportu zbiorowego i na pewno powinniśmy przestać straszyć transportem publicznym. Te wypowiedzi, z którymi ja się spotykam, oglądając media, czytając prasę, naprawdę są zatrważające – mówiła Paulina Matysiak, Posłanka na Sejm RP, Partia RAZEM, Klub Lewicy.

W studiu NaKolei.TV odbyła się rozmowa z przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, posłanką na Sejm RP Pauliną Matysiak. Poruszone zostały tematy bezpieczeństwa w transporcie publicznym, jak i działań podjętych przez zespół dotyczących wykluczenia transportowego.

Prowadzący rozmowę, redaktor NaKolei.pl Mateusz Izydorek vel Zydorek rozpoczął od istotnej kwestii, dotyczącej branży transportu publicznego w obecnych realiach COVID-19. Zachowanie wszelkich form bezpieczeństwa i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń podczas podróży transportem zbiorowym są bardziej respektowane, niż w innych miejscach publicznych.

Transport publiczny jest bezpieczny. Nie mamy polskich badań, [..] ale możemy się posiłkować badaniami, które były realizowane w innych krajach. Z tych badań jasno wynika, że transport publiczny nie jest miejscem zakażeń. Jeżeli nosimy maseczki, dezynfekujemy ręce to bardzo trudno się zarazić w pociągu – stwierdziła posłanka Paulina Matysiak.

Redaktor wspomniał o wypracowywaniu nawyków w społeczeństwie odnosząc się do badań University College w Londynie, podkreślając, że z dniem rozmowy z posłanką Pauliną Matysiak, minął maksymalny czas budowania nawyku rezygnacji z transportu publicznego u pasażerów.

Rzecznik rządu potrafi powiedzieć, że tak naprawdę siłownie, domy kultury i gastronomia są zamknięte dlatego, bo ludzie dojeżdżają tam transportem publicznym. […] Naprawdę w wielu miejscowościach nie można dojechać do kina autobusem, nawet jeżeli można dojechać do najbliższego miasta autobusem, to już na pewno tym autobusem nie wrócimy do swojej miejscowości – powiedziała posłanka.Kongres590