Podczas szczytu G20 w Delhi światowi liderzy przyjęli kluczową decyzję dotyczącą globalnej gospodarki. Unia Europejska, Indie, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Stany Zjednoczone zawiązały sojusz w postaci protokołu, mającego na celu stworzenie dwóch strategicznych korytarzy kolejowych.
Pierwszy z nich połączy Indie z Zatoką Perską, natomiast drugi połączy Zatokę Perską z Europą. Wzdłuż linii kolejowej mają przebiegać kable dla linii elektroenergetycznych i transmisji danych oraz rurociągi dla wodoru.
Jon Finer, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA, jest przekonany, że to porozumienie przyniesie korzyści krajom o niskich i średnich dochodach w regionie, jednocześnie umożliwiając Bliskiemu Wschodowi odegranie kluczowej roli w światowym handlu. Projekt ma także na celu skrócenie czasu transportu, redukcję kosztów oraz zużycia paliwa.
Agencja Reuters podaje, że porozumienie ma szczególne znaczenie dla prezydenta USA, Joe Bidena, jako przeciwwagi dla chińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku” oraz jej wpływu na globalną infrastrukturę.
To naprawdę wielka sprawa, która połączy porty na dwóch kontynentach i doprowadzi do bardziej stabilnego, zamożnego i zintegrowanego Bliskiego Wschodu – mówi Joe Biden.
Również Indie widzą korzyści wynikające z tego porozumienia.
Dzisiaj, podejmując tak wielką inicjatywę w dziedzinie łączności, zasiewamy ziarno, aby przyszłe pokolenia mogły marzyć o większych korzyściach.- mówi Narendra Modi, premier Indii, będący gospodarzem szczytu G20.