Dziś, dokładnie o godz. 21.37, minie 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. O tym wydarzeniu pamiętają polscy kolejarze.
W różnych rejonach Polski kolejarskie organizacje związkowe, przedsiębiorstwa naszej branży i indywidualni kolejarze spotykają się w kościołach, aby dziękować panu Bogu za pontyfikat naszego Papieża. Wspomnienie o św. Janie Pawle II zamieściły na swojej stronie Koleje Małopolskie. Ma to związek także z tym, że zanim kardynał Karol Wojtyła zasiadł na Stolic Piotrowej, to przez kilkanaście lat był metropolitą krakowskim (1963-1978), a wcześniej biskupem pomocniczym krakowskim (1958-62) i Wikariuszem Kapitulnym – tymczasowym rządcą Archidiecezji Krakowskiej (1962-63). W 1967 roku papież Paweł VI wyniósł abpa Wojtyłę do godności kardynalskiej.
Wspominamy Papieża Polaka, który na zawsze zapisał się w sercach rodaków i ludzi na całym świecie. Święty Jan Paweł II był symbolem nadziei, pokoju i wiary – człowiekiem, który łączył ponad podziałami i wskazywał drogę dobra. Pamiętamy! – czytamy na stronie Kolei Małopolskich.
Droga do Watykanu
Wkrótce – 18 maja – będziemy obchodzili 125 rocznicę urodzin Karola Wojtyłły. Przyszły papież urodził się w Wadowicach jako syn Karola i Emilii z Kaczorowskich. Po zdaniu matury w Wadowicach w 1938 r. ,przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa, gdzie podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie okupacji pracował jako robotnik w kamieniołomach Zakładów Chemicznych Solvay w Krakowie i łączył to z działalnością w podziemnym Teatrze Rapsodycznym. Podjął też tajne studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.
W 1946 r. Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie. Odbył potem dwuletnie studia doktoranckie. Pracował w wiejskiej parafii Niegowić pod Krakowem i w parafii pw. św. Floriana w Krakowie. Był wykładowcą krakowskiego seminarium oraz UJ i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rozwijając swój naukowy dorobek.
16 października 1978 roku w wyniku konklawe kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Był 264 biskupem Rzymu, ale pierwszym Polakiem, który został głową Kościoła. I pierwszym papieżem spoza Włoch od XVI wieku. Do 1978 roku ostatnim papieżem nie-Włochem był Hadrian VI, urodzony w 1459 roku w Utrechcie (Niderlandy). Hadrian VI kierował Kościołem krótko, gdyż tylko od stycznia 1522 do września 1523 roku.
Wielki pontyfikat
Św. Jan Paweł II zmarł w 27 roku pontyfikatu. Papież znacząco wpłynął w tym czasie na dzieje Kościoła i losy świata, zwłaszcza naszej części Europy. W trakcie pontyfikatu odwiedził w trackie swoich pielgrzymek 135 krajów świata oraz odbył 142 podróże duszpasterskie na terenie Włoch.
Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, w których precyzował nauczanie Kościoła katolickiego, zwłaszcza w sprawach katolickiej moralności. Ale również w kwestiach misji Kościoła w świecie, podejmował ponadto tematy społeczne.
Papież-Polak odszedł do Domu Pana 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. 8 maja odbył się pogrzeb Jana Pawła II, w którym uczestniczyło około 300 tys. pielgrzymów oraz przedstawiciele 150 państw.
1 maja 2011 r. Jan Paweł II został ogłoszony błogosławiony, a 27 kwietnia 2014 roku świętym Kościoła Katolickiego. Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypada 22 października, na pamiątkę uroczystego rozpoczęcia jego pontyfikatu.