Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Kolejami Śląskimi za darmo na defiladę wojskową w Katowicach

Kolejami Śląskimi za darmo na defiladę wojskową w Katowicach fot. Koleje Śląskie

W przyszły czwartek, 15 sierpnia odbędzie się defilada wojskowa, organizowana z okazji upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. W związku z tym uczestnicy tej uroczystości będą mogli odbyć bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich w kierunku Katowic, jak i w drodze powrotnej z tego wyjątkowego wydarzenia.

Uczestnicy uroczystości będą mogli obserwować przemarsze poszczególnych jednostek mundurowych, którym będzie towarzyszył najnowocześniejszy sprzęt lądowy oraz powietrzny, jakim dysponują siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej również okazji żołnierze Wojska Polskiego zapraszają na piknik wojskowy, który odbędzie się przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie będzie można z bliska przyjrzeć się pojazdom wojskowym.

Zachęcam mieszkańców województwa śląskiego i gości do udziału w święcie patriotyzmu i skorzystania z transportu Kolejami Śląskimi. To ekologiczny i komfortowy środek komunikacji. 15 sierpnia wspólnie oddamy hołd Powstańcom. W 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego wspomnimy w szczególny sposób bohaterów walczących o polskość Śląska – zachęca marszałek Jakub Chełstowski. – Wielka defilada wojskowa odbędzie się po raz pierwszy w Katowicach. To jest bardzo mocny symbol znaczenia naszego regionu dla Rzeczypospolitej. Jestem przekonany, że ta defilada przejdzie do historii regionu.

Bezpłatne przejazdy

Aby ułatwić mieszkańcom Śląska możliwość uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, wprowadzono w dniu 15 sierpnia bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich. Przejazdy będą obejmować wszystkie obsługiwane przez tego przewoźnika linie, z wyłączeniem połączeń przygranicznych kierujących się w stronę Bohumina oraz połączenia specjalnego Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane.

Jesteśmy zaszczyceni, że Koleje Śląskie mogą dołożyć swoją „cegiełkę” do obchodów tego wyjątkowego wydarzenia, niezwykle ważnego dla wszystkich mieszkańców województwa śląskiego – podkreśla prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki. – Mamy przy tym nadzieję, że dla wielu podróżnych wyprawa na defiladę stanie się również okazją do przetestowania oferty Kolei Śląskich i być może zdecydowania się na taki środek transportu również podczas innych wydarzeń – czy to wycieczek z rodziną, czy też np. dojazdu do pracy – dodaje.

Przewoźnik przypomina, iż z racji dużego zainteresowania dotarciem na defiladę transportem kolejowym, w pociągach może występować wzmożony ruch potoków pasażerskich. Dlatego też zachęca aby wszyscy podróżni planujący uczestnictwo w wydarzeniu  do wcześniejszego przyjazdu do Katowic w celu możliwości podróżowania w bardziej komfortowych warunkach.

Defilada 15 sierpnia br. w Katowicach rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.