Kadry i ludzie Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Kobiety na kolei: W PKP Intercity pracuje ich już ok. 2,2 tysięcy

Kobiety na kolei: W PKP Intercity pracuje ich już ok. 2,2 tysięcy Alicja Sas, Kierownik Pociągu, PKP Intercity/ fot. PKP Intercity

Kobiety rosną w siłę, a kolej rośnie w siłę kobiet. Przekonuje się o tym m.in. PKP Intercity, gdzie panie stanowią już ponad 25% wszystkich pracowników. Kobiety na kolei to nie jest żaden ewenement.

Na kolei pracuje coraz więcej kobiet. W samej spółce PKP Intercity panie to ponad 25% pracowników. Spółka może pochwalić się swoją (na razie jedną) maszynistką, Panią Aleksandrą Płusą, która rok temu dołączyła do drużyny narodowego operatora kolejowego. To, jak podaje UTK, jedna z 17 kobiet maszynistów, które pracują na polskiej kolei.

Pani Aleksandra Płusa, pierwsza maszynistka w Spółce PKP Intercity

Pośród 2200 kobiet pracujących w PKP Intercity większość to pracownice kas i drużyn konduktorskich. Nie tak dawno głośna akcja PKP S.A. Pasja Kolejnych Pokoleń przybliżyła nam sylwetkę Pani Alicji Sas, Kierownik Pociągu PKP Intercity. Pani Alicja pracuje w Polskich Kolejach Państwowych od 1980 roku. Swoją drogę na kolei zaczynała jako konduktor. Swoje stanowisko kierownika pociągu PKP Intercity piastuje od 2008 roku. Jak zaznaczała Pani Alicja, bardzo ważna jest dla niej wdzięczność i miłe słowo za pracę, jaką wykonuje. A stara się to robić najlepiej jak tylko potrafi. Zdarza się, że rozstrzygam spory pomiędzy pasażerami. Pomaga mi w tym poczucie, że nie istnieją trudne osoby – są tylko ludzie, którzy znaleźli się w trudnej dla nich sytuacji. – dodaje.

Spółka, jak już pisaliśmy, ma w swoim zespole ok. 2200 kobiet pracujących na terenie całej Polski. Są wśród nich m.in. Pani Grażyna Przydanek, koordynatorka taborowo-wagonowa, Pani Katarzyna Rurka, rewidentka taboru, Pani Agnieszka Michaluk, konduktorka.

Kobiety na kolei pracują od wielu lat

Pani Grażyna Przydanek od 21 lat pracuje jako koordynatorka taborowo-wagonowa. Łącznie na kolei pracuje od 32 lat. Pracowała jako informatorka i dyspozytorka. Jak mówi Pani Grażyna praca na kolei przynosi jej ciągle nowe wyzwania – niekiedy trudne i zaskakujące. Jest to jednak zajęcie ciekawe i rozwijające. Pani Katarzyna Rurka jest związana z koleją od 28 lat. Pracowała jako tapicer w pralni, wymieniała tablice rozkładowe w pociągach. Teraz peacuje jako rewidentka taboru. Pani Katarzyna przyznaje, że jej praca jest odpowiedzialna, trudna, ale przynosząca jej radość. Satysfakcją jest dla niej to, że robi coś ważnego. Jako rewident pracuje od roku.

Od niedawna na kolei pracuje Pani Agnieszka Michaluk. Jako konduktor pracuje w PKP Intercity od lipca 2017 roku. Swoją pracę połączyła z pasją do podróży. Jak sama przyznaje szukała zajęcia, które będzie dla niej wyzwaniem. – Praca na tym stanowisku uczy wrażliwości i pokory. – dodaje.

Aby dowiedzieć się więcej o specyfice pracy kobiet na kolei zapraszamy na stronę PKP Intercity.