Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu

Już w sobotę „Dni Transportu” w Warszawie. Znamy rozkład odjazdów pociągów retro!

Już w sobotę „Dni Transportu” w Warszawie. Znamy rozkład odjazdów pociągów retro! fot. PKP CARGO

14 września w Warszawie odbędą się „Dni Transportu” – wydarzenie promujące polski transport kolejowy, drogowy i lotniczy. W programie m.in. atrakcje przygotowane przez PKP CARGO – przejazdy pociągami retro i wystawa taboru kolejowego.

Pociągi retro (uruchomione wspólnie z PKP IC) pojadą na trasie Warszawa Gdańska – Warszawa Grochów-Warszawa Gdańska. Na trasie Warszawa Gdańska – Warszawa Grochów pociąg poprowadzi parowóz Ty2-911 ze Skansenu w Chabówce, natomiast lokomotywa EP05-23 z PKP IC pojedzie na końcu składu.

 

 

Godziny odjazdów ze stacji Warszawa Gdańska: 10.05, 12.10, 14.50.

Na trasie Warszawa Grochów – Warszawa Gdańska pociąg poprowadzi EP05-23, a parowóz pojedzie na końcu składu.

Godziny odjazdów ze stacji Warszawa Grochów: 10.53, 13.50, 15.55.

Pociąg będzie składał się z 8 wagonów retro (5 wagonów ze Skansenu w Chabówce i 3 wagony z PKP IC). Przejazd jest nieodpłatny – na podstawie biletów okolicznościowych wydawanych przez obsługę pociągu lub w punkcie informacyjnym PKP Intercity na stacji Warszawa Grochów. Liczba biletów jest ograniczona.

Symulator lokomotywy EU07

PKP CARGO na stacji postojowej Warszawa Grochów przygotowało ponadto wystawę lokomotyw, którym podczas okresowych napraw przywrócono dawne barwy. Będą to: SM42- 350,  ET41-001 i ET42-007. Wśród atrakcji również przejażdżki drezynami, kolej parkowa dla dzieci i symulator jazdy. Warto dodać, że będzie to symulator kultowej lokomotywy EU07 wraz ze zmodernizowanym (od zeszłego roku) pulpitem autorstwa Macieja Baura.

W programie „Dni Transportu” znajdą się ponadto: prezentacja szybowca i drona do kontroli mostów, nocny spacer tunelem średnicowym, ekspozycja pojazdów służb specjalistycznych, symulator dachowania, zderzeń, jazdy pociągiem, autobusem, a także zwiedzanie pocztowej sortowni oraz hali przeglądów międzypociągowych. Na spacer tunelem średnicowym PKP PLK zapraszają w nocy z 13 na 14 września w godz. 00.30-2.00 na trasie: stacja Warszawa Śródmieście – stacja Warszawa Powiśle. Zbiórka chętnych godz. 00:30 na peronie środkowym stacji Warszawa Śródmieście, wejście od strony Metro Centrum. (Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników w spacerze może wziąć udział maksymalnie 150 osób. Chęć uczestnictwa należy zgłaszać na adres e-mail: dzientransportu@gmail.com).

Warto skorzystać również z symulatora zderzeń. To równia pochyła, na której zamontowana jest platforma z fotelem samochodowym wraz z pasem bezpieczeństwa. Osoba poddająca się próbie odczuwa silne szarpnięcie w momencie zadziałania pasów, na skutek gwałtownego opóźnienia – fotel z siedzącym pasażerem w momencie „zderzenia” osiąga prędkość ok. 6-8 km/h. Pełna symulacja, począwszy od zajęcia miejsca na fotelu i zapięcia pasów, trwa ok. 30 sekund

Nagrody za pieczątki!

Wydarzenie, którego koordynatorem jest Ministerstwo Infrastruktury, ma formę gry miejskiej. Podczas „Dni Transportu” należy odwiedzić 6 punktów na terenie Warszawy i zebrać 4 okolicznościowe pieczątki. Dla pierwszych 1000 osób przygotowano nagrody!

Pieczątki można zbierać w następujących lokalizacjach:

  • Bocznica Kolejowa PKP Intercity Warszawa Grochów (ul. Chłopickiego 53)
  • Instytut Kolejnictwa (ul. Chłopickiego 50)
  • Dworzec Centralny (hala), Al. Jerozolimskie 54
  • Ministerstwo Infrastruktury, ul. Chałubińskiego 4/6
  • Poczta Polska (Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy), ul. Łączyny 8
  • Lotnisko Chopina, ul. Komitetu Obrony Robotników 49

21 września odbędzie się druga odsłona Dni Transportu w Krakowie. Więcej informacji na stronie wydarzenia.