Infrastruktura Wiadomości

Jak drążony jest tunel maszyną TBM? [WIDEO]

Jak drążony jest tunel maszyną TBM? [WIDEO] Mat. Youtube

TBM to maszyna służąca do drążenia tuneli przede wszystkim w twardym, skalistym podłożu. Takiej maszyny użyją PKP PLK do budowy podziemnej linii w Łodzi. Prezentujemy materiał filmowy, który zgromadzono w trakcie realizacji projektu w Szwajcarii: widać na nim wyraźnie, jak przebiega proces budowy tunelu.

W 2017 r. ponad 3-kilometrowy tunel powstał w Szwajcarii (w Eptingen) wyłącznie po to, by być bypassem na czas remontu istniejących tuneli. Belchen Tunnel to ważna arteria, przyjmująca ruch o średnim natężeniu 55 tys. pojazdów dziennie: nowy obiekt, znajdujący się w odległości od 40 do 116 m od istniejących tuneli, wydrążono, by przejmował ruch drogowy najpierw z jednego, później z drugiego remontowanego tunelu. Zadanie wykonano w 16 miesięcy, z użyciem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) dostarczonej przez firmę Herrenknecht AG, z tarczą o średnicy 13,91 m.

Tarcza TBM wykopie 4 tunele w Łodzi

Pierwsze elementy tarczy TBM trafiły do  Łodzi w grudniu 2019 r. Maszyna która trafi do stolicy województwa łódzkiego ma 95 m długości i 8,76 m średnicy. Największym wyzwaniem będzie przewóz nierozbieralnego łożyska i gniazda, w którym jest osadzone oraz czterech przylegających silników. Za transport odpowiedzialna będzie specjalistyczna firma.

Aktualnie budowana jest komora startowa maszyny. Wiosną 2020 r. zaczną się prace w tunelu podziemnej linii Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec. Inwestycja za ponad 1,7 mld zł. Tarcza TBM przygotuje 4 tunele jednotorowe w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca, o łącznej długości 4,5 km. W listopadzie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. potwierdziły u producenta jej przygotowanie do pracy.

Więcej w artykule.

Jak działa tarcza TBM?

Prezentujemy materiał filmowy, który zgromadzono w trakcie realizacji projektu w Szwajcarii: widać na nim wyraźnie, jak przebiega proces budowy tunelu z wykorzystaniem maszyny TBM.

Źródło: Inżynieria.com / NaKolei.pl