NaKolei.pl OpinieDziałania „Inka” została patronką dworca w Białymstoku z inicjatywy Ministra Andruszkiewicza

„Inka” została patronką dworca w Białymstoku z inicjatywy Ministra Andruszkiewicza

Adrian Izydorek
Fot. PKP S.A.

Dokładnie 75 lat temu skazana na śmierć została Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, bohaterka pochodząca z Podlasia. Od dzisiaj oficjalnie dworzec w Białymstoku zyskał nową Patronkę.

Uroczystość nadania imienia dworcowi Białystok odbyła się w 75. rocznicę śmierci bohaterki. W wydarzeniu, podczas którego odsłonięta została pamiątkowa tablica z płaskorzeźbą przedstawiającą wizerunek Danuty Siedzikówny „Inki”, wzięli udział kolejarze, leśnicy oraz przedstawiciele środowisk społecznych, patriotycznych, naukowych, kulturalnych i politycznych.

Premier Mateusz Morawiecki skierował do uczestników uroczystości list, który został odczytany przez Ministra Andruszkiewicza, inicjatora nadania imienia Danuty Siedzikówny dworcowi w Białymstoku.

Danuta Siedzikówna zajmuje w pamięci Polaków szczególne miejsce. Inicjatywa nadania jej imienia odnowionemu dworcowi PKP w Białymstoku to cenne i ważne przedsięwzięcie. Od dziś, wszyscy podróżni, zarówno w kraju i z zagranicą będą mogli poznać historię tej wspaniałej postaci – czytał Andruszkiewicz.

Jestem dumny, że mogłem wziąć udział w tej uroczystości. To godne upamiętnienie naszej bohaterki, którzy zapłaciła najwyższą cenę – cenę życia za to, żebyśmy żyli w wolnej i niepodległej Polsce. Dziękuję ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi i władzom PKP S.A. za tę ważną inicjatywę – napisał na Twitterze Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Podczas uroczystości hr. Waldemar Wilk, X Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława przekazał na ręce Krzysztofa Mamińskiego, prezesa zarządu PKP S.A. medal Danuty Siedzikówny „Inki” dla Polskich Kolei Państwowych S.A. Uroczystość na białostockim dworcu uświetniły także występ wokalny dziecięcego zespołu muzycznego i obecność pocztów sztandarowych. Ponadto w dniu wydarzenia pasażerowie oraz mieszkańcy miasta, dzięki uprzejmości Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, mogli też obejrzeć wystawę poświęconą patronce dworca. Uroczystości w Białymstoku i całe wydarzenie zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy pochodząca z Podlasia Danuta Siedzikówna ps. „Inka” została awansowana do stopnia podporucznika, a kilkanaście lat wcześniej prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziś my, polscy kolejarze, honorujemy „Inkę”, nadając jej imię dworcowi kolejowemu w Białymstoku. To piękny, odrestaurowany z dużą pieczołowitością i zarazem kompleksowo zmodernizowany w 2020 roku obiekt. Naszym zdaniem to godne miejsce do upamiętnienia zasług jednej z najważniejszych postaci podziemia antykomunistycznego – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Jako przedstawiciel Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, fundatora pamiątkowej tablicy, cieszę się, że dworzec kolejowy w Białymstoku będzie nosił imię kobiety niezłomnej – Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Wprowadzając narodowych bohaterów do przestrzeni publicznej, mamy nadzieję, że będą oni dla nas wszystkich prawdziwym wzorem patriotyzmu i oddania Ojczyźnie. To szczególnie ważne w naszej codzienności, której symbolem jest właśnie ten budynek – powiedział dr hab. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Polskie Koleje Państwowe S.A., poprzez współpracę z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, włączyły się w działania związane z realizacją polityki historycznej i popularyzacją wiedzy o historii Polski i jej najwybitniejszych postaciach. Dotychczas, w ramach współpracy z IDMN, patronaty zostały nadane dworcom Warszawa Wschodnia (im. Romana Dmowskiego), Kraków Główny (im. Józefa Piłsudskiego) i Katowice (im. Konstantego Wolnego). Pierwszym polskim dworcem kolejowym, który ma swojego patrona, jest Dworzec Centralny w Warszawie. Od 2019 roku nosi on imię Stanisława Moniuszki.

Fot. TT / Województwo Podlaskie

Fot. PKP S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności