Bez kategorii Ekonomia i rynek Tabor Transport miejski Wiadomości

Hyundai ma szansę na wygraną w Warszawie? Grześkowiak: “PESA nie będzie się już odwoływać”

Hyundai ma szansę na wygraną w Warszawie? Grześkowiak: “PESA nie będzie się już odwoływać” Fot. Pesa

Bydgoska PESA nie będzie już odwoływać się od wyboru oferty Koreańczyków w przetargu na stołeczne tramwaje– pisze “Puls Biznesu”.

Czy to oznacza, że rosną szanse koreańskiego Hyundaia na podpisanie umowy na dostawę ponad 200 tramwajów dla Warszawy? “PB” przypomina, że dotychczasowe orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej, będące skutkiem odwołań Pesy, wskazywały wprawdzie m.in. konieczność wprowadzenia korekt w ofercie koreańskiej, ale nie wyeliminowały Hyundaia z gry.

Niedawno Tramwaje Warszawskie ponownie wybrały jego ofertę. Wczoraj o północy minął termin na odwołanie się od ich wyboru. Maciej Grześkowiak, rzecznik Pesy, poinformował „PB”, że spółka nie będzie się już odwoływać, a Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich, że brak odwołania pozwoli im wystąpić z wnioskiem o kontrolę postępowania przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych- czytamy w “Pulsie Biznesu”.

Jeśli w okresie 30 dni nie zakwestionuje on decyzji przetargowych, Tramwaje Warszawskie będą mogły podpisać z Hyundaiem umowę.

Reprezentujący Hyundaia w Polsce Marcin Jędryczka na razie nie komentuje sprawy, chce poczekać na zakończenie procedury oceny oferty, by mieć pewność, że umowa faktycznie zostanie podpisana. Zapewnia jednak, że koncern nie próżnuje i przygotowuje się do realizacji kontraktu, gdyż harmonogram jest bardzo napięty- pisze “PB”.

Przypomnijmy, jak pod koniec marca br. nt. przetargu wypowiadała się sama PESA:

W toku postępowania w KIO Hyundai ujawnił nowe, nieznane wcześniej informacje o tym, jak zamierza zrealizować zamówienie i w naszej ocenie przedstawione dokumenty świadczą o tym, że oferta Hyundai jest niezgodna z SIWZ i może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Właśnie te okoliczności są podstawą do złożenia przez PESA nowego odwołania. Gdyby Zamawiający zażądał w przetargu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, wtedy nie byłyby potrzebne dwa kroki – PESA podniosłaby wszystkie zarzuty w jednym odwołaniu- podano w stanowisku PESY.

Jak nieoficjalnie dowiedział się wówczas portal NaKolei.pl podczas rozprawy przed KIO okazało się, że wszystkie tramwaje zostaną wyprodukowane w Korei, a wycena przedstawiona przez Hyundaia uwzględniała transport wodny wszystkich egzemplarzy zamówionego taboru, co sugeruje, że od początku nie było mowy o produkcji taboru na terenie Polski. Pisaliśmy, że są przesłanki do tego, żeby Tramwaje Warszawskie odrzuciły ofertę Hyundaia, które wynikają z przedstawionych przez Hyundai podczas rozprawy dokumentów i harmonogramów.

pc/”PB”