Na dworcu Warszawa Zachodnia została zainaugurowana dzisiaj ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest promowanie honorowego krwiodawstwa i zapisywania się do rejestru dawców szpiku kostnego.
Akcja pod hasłem „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” potrwa do września i obejmie dziesięć miast, a krwiobusy i wolontariusze pojawią się jeszcze na dworcach głównych we Wrocławiu (26 czerwca), Szczecinie (13 lipca), Krakowie (18 lipca), Gdańsku (26 lipca), Bydgoszczy (2 sierpnia), Opolu (25 sierpnia), Rzeszowie (31 sierpnia), Łodzi (dworzec łódź Fabryczna – 4 września) i Gdyni (11 września).
Akcja jest –prowadzona przez spółki z Grupy PKP z Fundacją Grupy PKP, Fundacją DKMS, Narodowym Centrum Krwi, Centrum Poltransplant, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką PKS Polonus i Kolejarską Służbą Krwi.
– Krew to najcenniejszy lek, którego w żaden sposób nie można wyprodukować, można polegać tylko na dawcach – podkreśla Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł. – W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew rośnie i zdarza się, że jej zapasy spadają poniżej wartości uznawanej za bezpieczną, dlatego akcję „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” uważam za świetny pomysł i jestem przekonany, że znacząco przyczyni się ona zarówno do rozpowszechnienia szlachetnej idei krwiodawstwa, jak i do wzmocnienia postaw prozdrowotnych wśród społeczeństwa – dodał minister zdrowia.
– Kolejarze nie tylko cenią czas, bezpieczeństwo, ale i życie, dlatego z dumą wspieramy tę akcję – dodaje Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa.
Na każdym dworcu za rejestrację dawców szpiku i komórek macierzystych będą odpowiadać przeszkoleni przez Fundację DKMS wolontariusze NZS. Zarejestrować mogą się wszystkie ogólnie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat, a sam proces trwa kilka chwil. Oddając krwiotwórcze komórki macierzyste dawcy dają szansę na życie pacjentom chorującym na nowotwory krwi, którzy potrzebują przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego.
Ponadto w miastach objętych akcją przed dworcami kolejowymi pojawią się ambulanse, w których będzie można oddać krew – takie prawo przysługuje osobom od 18 do 65 lat. Natomiast specjalnie przygotowane spoty promujące honorowe krwiodawstwo wyświetlane będą w pociągach PKP Intercity i na monitorach przy kasach biletowych. Na dworcach umieszczone zostaną również plakaty i ulotki informujące o akcji.
Akcja odbywa się latem, bo wtedy najbardziej brakuje krwi. – Miesiące letnie to czas urlopowych wyjazdów, a więc i czas zwiększonego ruchu pasażerskiego na dworcach. Liczymy, że podróżni chętnie przyłączą się do akcji organizowanej na terenie naszych obiektów – mówi Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A.