PKP Polskie Linie Kolejowe przebudowują Katowicki Węzeł Kolejowy. Jednym z elementów tej wielkiej inwestycji jest budowa dodatkowych dwóch torów od Będzina do Katowic Piotrowic, aby rozdzielić ruch aglomeracyjny od dalekobieżnego. Dodatkowa para torów ma jednak zaczynać się już w Dąbrowie Górniczej.
Taką deklarację złożył podczas konferencji prasowej na stacji w Dąbrowie Górniczej wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Inwestycja ma na celu odciążenie istniejącej infrastruktury oraz poprawę przepustowości ruchu kolejowego w rejonie tej stacji.
Chodzi przede wszystkim o to, żeby do przebudowanego węzła katowickiego został włączony również odcinek z Dąbrowy Górniczej do Będzina. Przez podział terytorialny ten fragment został odseparowany. Wyłączenie tego odcinka z całej konurbacji Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej doprowadziłoby do wykluczenia transportowego mieszkańców naszego regionu. Brakowało właśnie tego odcinka Będzin–Dąbrowa Górnicza, tych 12 kilometrow – uważa prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.
Prezydent dodał, że samorządom zależy również na przebudowie innych elementów infrastruktury kolejowej. W celu poprawy bezpieczeństwa konieczne jest choćby zastąpienie przejazdów kolejowo-drogowych wiaduktami lub tunelami dla samochodów.
Dąbrowa będzie w planie
Włodzimierz Czarzasty poinformował, że o inwestycji kolejowej w Zagłębiu Dąbrowskim rozmawiał z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem. I rozmowy te idą w dobrą stronę. Pomysł budowy dodatkowych torów z Dąbrowy Górniczej do Będzina ma poparcie PKP Polskich Linii Kolejowych. Marszałek Czarzasty przekazał, że PLK planują do końca 2025 roku zabezpieczyć kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowanie projektu inwestycji. Potem przyjdzie pora na opracowanie dokumentacji przetargowej. Zaś za dwa-trzy lata PKP PLK będą mogły ogłosić przetarg na roboty budowlane.
Przypomnijmy, że teraz PKP PLK realizują ogromne zadanie przebudowy Katowickiego Węzła Kolejowego, ale „tylko” od Będzina. Jest to część większego projektu modernizacji magistrali kolejowej E 65. Swoje prace kolejarze prowadzą na odcinkach Będzin – Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice, Tychy – Goczałkowice oraz Zabrzeg – Zebrzydowice. Dodatkową parę torów (blisko 40 km) ekipy budowlane położą na szlaku Będzin – Katowice – Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice. Całość zadania kosztuje około 7 , o wartości ok. 7 mld zł netto, w tym 6 mld zł stanowi dofinansowanie z unijnego instrumentu CEF – „Łącząc Europę”.

