NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Dodatkowe 575 mln zł od Rządu dla PKP Intercity jeszcze niewypłacone

Dodatkowe 575 mln zł od Rządu dla PKP Intercity jeszcze niewypłacone

Adrian Izydorek
Fot. PKP Intercity

W zeszłym tygodniu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że Rząd wypłaci z rezerwy celowej 575 mln zł na rzecz PKP Intercity. Jednak rezerwa zostanie uruchomiona dopiero po opublikowaniu ustawy budżetowej na 2023 rok.

Od 11 stycznia pasażerowie pociągów PKP Intercity płacą więcej za bilet. Od 11,8% na pociągi kategorii IC i TLK do 17,8% dla pociągów kategorii EIP. Dzień po wprowadzeniu podwyżki, podczas posiedzenia Sejmu, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że podwyżki byłyby znacznie bardziej drastyczne gdyby nie zadeklarowanie wsparcia ze strony Rządu.

Zarzucacie nam, że rząd nie ingeruje i nie wspiera pasażerów. To absolutna nieprawda. Zdecydowaliśmy, że z rezerwy Premiera Morawieckiego dopłacimy [dla PKP Intercity – przyp. red.] 575 mln zł. Gdyby nie było takich działań wspierających, osłonowych, podwyżka nie wynosiłaby 12%, a 53% podwyżki – stwierdził Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na podwyżkę cen biletów PKP Intercity – w zasadzie jak u każdego innego przewoźnika – przełożyła się cena energii trakcyjnej. PKP Intercity w 2019 roku płaciło 500 mln zł za energię trakcyjną, w 2023 roku jest to już 1,5 mld zł – więcej informacji. Czyli koszt operacyjny w tym segmencie wzrósł aż trzykrotnie. Rząd zdecydował się zwiększyć środki na rzecz PKP Intercity w ramach podpisanej w 2021 roku umowy PSC.

W toku przyjmowania przez Radę Ministrów projektu budżetu na rok bieżący, podjęto decyzję o zapewnieniu dodatkowych środków z budżetu państwa z rezerwy celowej w kwocie 575 mln zł na zwiększenie rekompensaty dla PKP Intercity SA wypłacanej w ramach realizacji Umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich – informuje 'NaKolei.pl’ Szymon Huptyś, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Skierowaliśmy się z pytaniem do Resortu, czy pieniądze zostały już przekazane dla PKP Intercity. Jak się okazuje, przewoźnik póki co czeka na dodatkowe środki.

Rezerwa celowa zostanie uruchomiona po opublikowaniu ustawy budżetowej na 2023 r., zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – dodał Szymon Huptyś.

PKP Intercity uruchamia połączenia IC i TLK na podstawie umowy PSC z Ministerstwem Infrastruktury, która została zawarta na lata 2021-2030 i opiewa na kwotę 21 mld zł.

Szczegółowe przepisy dotyczące warunków wypłaty rekompensaty operatorowi świadczącemu usługi publiczne w zakresie kolejowego transportu pasażerskiego określają rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego z 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2338 z 14 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego – dodaje Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności