Przewozy pasażerskie Wydarzenia
Partnerzy działu

CPKLive! Women: Kobiety-eksperci o branży lotniczej i kolejowej

CPKLive! Women: Kobiety-eksperci o branży lotniczej i kolejowej Twitter / @KonradMajszyk

W związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet, w środę 3 marca, odbyła się druga edycja CPK Live!, jednak tym razem, bohaterkami wydarzenia były kobiety, które zawodowo związane są z transportem lotniczym i kolejowym.

CPKLive! Women umożliwiło poznanie bliżej inwestycji CPK oraz zadawanie na żywo pytań zaangażowanym w ich realizacje specjalistom. Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie Prezesa CPK Mikołaja Wilda, w którym zapowiedział najważniejsze plany i wydarzenia na 2021 r.

Kobiety-eksperci o branży lotniczej i kolejowej

Spotkanie zostało podzielone na kilka części. Pierwszą była debata w studiu „CPK Talks”, w której uczestniczyły na żywo kobiety-eksperci z branży lotniskowej, jak i kolejowej.

W bloku „CPK Talks” o tematyce lotniskowej udział wzięły: Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. dronów; Karolina Piątek Suwała z Państwowych Portów Lotniczych – dyr. Biura Technicznego Lotniska Chopina; Magdalena Kukuła z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – dyr. Biura Strategii i Współpracy Międzynarodowej. Rozmowy skupiały się na wdrażaniu nowych technologii oraz przede wszystkim potencjale innowacyjnym CPK.

W drugim bloku o tematyce kolejowej, uczestniczyły: Alicja Kozłowska, dyr. Departamentu Regulacji Rynku Urzędu Transportu Kolejowego oraz Marita Szustak, prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego.

Dyrektor Alicja Kozłowska wspomniała o analizie ruchu kolejowego opierając się na danych eksploatacyjnych przewozów pasażerskich Urzędu Transportu Kolejowego. Na początku lockdownu, tj. przełom marca i kwietnia 2020 roku, liczba pasażerów spadła z 28,5 mln do 6 mln. Jednak we wrześniu 2020 roku pasażerowie powrócili na kolej w liczbie 21,6 mln podróżnych. Według Dyrektor Kozłowskiej do powrotu podróżnych w dużej mierze przyczynili się przewoźnicy z coraz lepszymi ofertami oraz świadomość pasażerów, że jest to transport przyjazny środowisku.

Mat. UTK – Liczba pasażerów w latach 2019-2020

Prezes Marita Szustak wypowiedziała się na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego, jako inwestycji wzbudzającej emocje pozytywne, jak i negatywne: Kolej to nie miejsce na eksperymenty, ma zapewnić bezpieczny transport. Według Prezes Szustak CPK jest kołem zamachowym dla całej gospodarki, jednak istotna jest wiedza, na co branża powinna się przygotować.

Podczas rozmowy o branży budowlanej w sytuacji zagrożenia COVID-19, Prezes Marita Szustak szczególnie podkreśliła  istotność współpracy z Ministerstwem Infrastruktury – wysłuchany głos branży budowlanej podczas organizowanych wideokonferencji okazał się nieoceniony, m.in. w udrożnieniu zatorów pozwoleń.

Warsztaty symultaniczne

Pomiędzy blokami „CPK Talks” można było uczestniczyć w warsztatach w formie webinaru, między innymi z Aleksandrą Falaną, Specjalistą ds. BIM pn. „GIS, BIM, Asset Management – zanim pojedzie pierwszy pociąg”.

Podczas webinaru prowadząca wytłumaczyła przydatność systemów GIS (Geographic Information System), BIM (Building Information Modeling) oraz AM (Asset Management), które wspomagają planowanie, tworzenie koncepcji, budowę, jak i utrzymanie infrastruktury kolejowej. Aleksandra Falana podkreśliła również istotność systemów w sprawnej organizacji projektów.

Oprócz informacji o komponencie kolejowym, poruszony został temat dotyczący branży lotniczej podczas warsztatu “Prognozowanie w procesie Master Planu lotniska” prowadzonego przez Małgorzatę Popławską, Zastępcę Dyrektora Biura Strategii i Planowania Lotniska. Można było również uczestniczyć w spotkaniu z Eweliną Tyszko-Szymańską, Specjalistą ds. ocen oddziaływania na środowisko pn. “Rola środowiska w procesie inwestycyjnym”.

Zapytaj o CPK

Ostatnia część CPKLive! Women umożliwiła zadawanie pytań skierowanych do Ministra Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wśród kwestii poruszanych znalazły się pytania o Program Dobrowolnych Nabyć, wykorzystywanie środków unijnych oraz CPK, jako tzw. „uciążliwe sąsiedztwo”. Minister wspomniał również o związku CPK z Nowym Polskim Ładem, jak również o mitach związanych z inwestycją.