NaKolei.pl OpinieDziałania Branża transportowa potrzebuje wsparcia, nie kolejnych obostrzeń – apel Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe do MI

Branża transportowa potrzebuje wsparcia, nie kolejnych obostrzeń – apel Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe do MI

Adrian Izydorek
Fot. NaKolei.pl

Branża transportowa od początku marca w Polsce stopniowo popada w coraz to większy kryzys. Zdecydowanie w wyjściu z tego kryzysu nie pomagają kolejne obostrzenia, które w znacznym stopniu dotyczą transportu publicznego. Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe zaapelowało do Ministra Infrastruktury o pomoc dla całego sektora transportu zbiorowego.

Rok 2020 charakteryzuje się globalnym kryzysem, który dotyka większość branż – również tych związanych z sektorem transportowym. Stan branży transportowej od marca br. przeżywa załamanie i kryzys wywołany koronawirusem. Przypomnijmy, że od marca, kiedy w Polsce odnotowano pierwszy przypadek osoby zakażonej wirusem SARS-COV2, wyniki w przewozach pasażerskich drastycznie zjechały w dół – było to oczywiście związane z wprowadzonym lockdownem. W kwietniu kolej przewiozła o 77% mniej pasażerów niż w analogicznym okresie 2019 roku. W tym czasie większość przewoźników zamrażała swoje połączenia. Sytuacja od czerwca br. stopniowo ulegała poprawie. Właśnie od 1 czerwca, według rozporządzenia Rady Ministrów – wszystkie miejsca siedzące w transporcie publicznym mogły być zajęte.

Wyniki przewozowe ulegały stopniowej poprawie, aż dotarły do punktu kulminacyjnego jakim był wrzesień. W tym miesiącu padł rekord od początku wybuchu pandemii – 21,6 mln pasażerów (- 25% r/r). Co mimo wszystko było bardzo dobrym wynikiem. I na tym kończą się optymistyczne informacje. Nastał październik, a wraz z nim nagły skok liczby zarażonych koronawirusem, co w następstwie spowodowało podjęcie decyzji Rządu o wprowadzeniu obostrzenia dotyczącego transportu publicznego. Od 17 października w środkach zbiorowej komunikacji może być zajętych 50% wszystkich miejsc siedzących.

Transport publiczny potrzebuje pomocy

W trosce o dalszy byt i rozwój branży transportowej, Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe zwróciło się w ostatnich dniach października do Ministra Infrastruktury, Pana Andrzeja Adamczyka, z apelem o podjęcie odpowiednich działań, które przede wszystkim przyniosą niezbędna pomoc dla całego sektora transportu zbiorowego (m. in. dla przewoźników kolejowych oraz autobusowych), ale również odbudują pozytywny wizerunek komunikacji zbiorowej wśród potencjalnych pasażerów (drastycznie nadszarpnięty w ostatnich miesiącach).

W apelu do Ministra Adamczyka zwrócono uwagę na fakt, iż transport publiczny w rzeczywistości nie jest przyczyną powstawania nowych ognisk epidemicznych. To są dane potwierdzone m.in. przez Instytut Roberta Kocha, który przygotował raport – na 55 000 przebadanych osób doszło jedynie do 90 zakażeń koronawirusem (jest to 0,2% całości). Natomiast w USA odnotowano 2 200 zakażeń w transporcie na 100 tys. pasażerów. Ponadto, w październiku br. PKP Intercity informowało, że nie odnotowało żadnego zakażenia w następstwie podróży ich pociągami – więcej informacji w artykule.

Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe zaapelowało m.in. o zniesienie limitów w środkach transportu zbiorowego oraz natychmiastowe wsparcie sektora przewozów autobusowych. Cała treść Apelu dostępna poniżej:

 

 

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności