NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Bilety na Dolnym Śląsku zdrożeją. Kurs waluty wymusił 10 procentową podwyżkę biletów do Czech

Bilety na Dolnym Śląsku zdrożeją. Kurs waluty wymusił 10 procentową podwyżkę biletów do Czech

Redakcja
Fot. Koleje Dolnośląskie

Na Dolnym Śląsku od 11 grudnia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów. To będzie druga podwyżka cen biletów na pociągi KD w tym roku. Propozycja padła ze strony Polregio.

Od 1 sierpnia br. obowiązuje nowa taryfa przewozowa na terenie Dolnego Śląska. Zmiany dotyczyły zarówno taryfy podstawowej, jak i ofert taryfowych, gdzie udzielana jest ulga procentowa. Dotychczasowe ceny zostały podniesione o 15%, co w praktyce oznacza wzrost cen biletów jednorazowych od 0,50 zł do kilku złotych. Analogiczne zmiany procentowe cen dotyczyły również biletów miesięcznych. Zmiany tłumaczono wzrostem cen energii elektrycznej oraz zwiększającymi się kosztami obsługi taboru. Jeszcze wcześniej podwyżkę o około 10 procent wprowadzono w grudniu 2021 roku. Teraz przewoźnik poinformował o kolejnej podwyżce cen, tym samym na przestrzeni roku łącznie wprowadzone zostaną trzy zmiany w taryfie przewozowej.

W związku z unifikacją taryfy z innym przewoźnikiem regionalnym na Dolnym Śląsku z nowym rozkładem jazdy, od 11 grudnia, ceny biletów wzrosną średnio o 3 proc. Różnice w przypadku biletów jednorazowych wyniosą na większości tras kilkadziesiąt groszy – poinformowały Koleje Dolnośląskie w komunikacie.

Przewoźnik jako przykład podaje połączenie z Wrocławia do Jelcza-Laskowic od niedzieli będzie kosztowało podróżnych nie 11,70 zł, a 12,10 zł. W dłuższych relacjach, np. z Wrocławia do Bolesławca, cena wzrośnie o 90 gr.

Propozycję zmiany cennika wystosowało Polregio, a ponieważ operujemy na wielu trasach zamiennie, chociażby od 11 grudnia na trasie do Głogowa przez Wołów, musimy wprowadzić podobne stawki również w naszym taryfikatorze – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Analogicznie o 3 proc. wzrosną ceny biletów miesięcznych. Największa zmiana ceny dotyczy biletu weekendowego w ofercie Weekend z KD. Tutaj podróżni, chcący podróżować od piątkowego popołudnia do niedzieli bez limitu, zapłacą za bilet 59, a nie 49 zł, jak dotychczas.

Wprowadzenie nowych stawek jest także wymagane z racji różnicy w kursach walut w stosunku do korony czeskiej – dlatego też bilety na połączenia do Czech wzrosną o około 10 proc. – informują Koleje Dolnośląskie.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności