Strona główna » Wiadomości » Bezpieczeństwo kolejowe w praktyce

Bezpieczeństwo kolejowe w praktyce

Artykuł sponsorowany

Krzysztof Losz
Fot. PKP PLK S.A. (ilustracyjne)

Urząd Transportu Kolejowego rozpoczyna cykl krótkich filmów, w których przedstawi laureatów Konkursu Kultury Bezpieczeństwa. To firmy i instytucje, które w szczególny sposób dbają o bezpieczeństwo podróżnych i pracowników kolei. UTK pokaże ich działania i wyjaśni, na czym polegają.

 

Jestem przekonany, że nowy cykl filmów zainspiruje przedstawicieli branży do wdrażania rozwiązań, które poprawiają bezpieczeństwo polskiej kolei. Nagrody przyznawane w naszych Konkursach są promowaniem dobrych praktyk, ale chcemy dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców. To bez wątpienia przyczyni się do wzrostu zainteresowania kulturą bezpieczeństwa – zachęca do oglądania cyklu dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Kultura Bezpieczeństwa – wspólna odpowiedzialność

Inicjatywa Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym została zainicjowana przez Prezesa UTK w 2016 r. Promuje wysoką jakość standardów bezpieczeństwa poprzez współpracę wszystkich uczestników rynku kolejowego. Deklaracja zachęca do wdrażania zasad kultury bezpieczeństwa, takich jak otwarte zgłaszanie nieprawidłowości, analiza zdarzeń oraz ciągłe doskonalenie systemów zarządzania bezpieczeństwem. Do tej pory Deklarację podpisało ponad 300 podmiotów związanych z rynkiem kolejowym, w tym przewoźników, instytucji państwowych, organizacji branżowych, jednostek badawczych, certyfikujących, stowarzyszeń i mediów. Projekt ma charakter dobrowolny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

W ramach tego projektu od ośmiu lat UTK organizuje Konkurs Kultury Bezpieczeństwa, który gromadzi najlepsze przykłady dbałości o bezpieczeństwo. Wyróżnia innowacyjne rozwiązania techniczne, systemowe, a także działania edukacyjne, które sprzyjają rozwojowi kultury bezpieczeństwa. Nagradzane są przedsiębiorstwa, instytucje i osoby, które promują dobre praktyki zwiększające bezpieczeństwo na kolei. Od pierwszej edycji wpłynęło już 230 różnych prac, a UTK nagrodził 39 podmiotów oraz wyróżnił 41. To wiele nowatorskich rozwiązań, systemów oraz idei, które urząd chce promować, by były widoczne nie tylko podczas konkursu, ale także na co dzień.

Cykl filmów – inspiracja dla branży

Cykl ma zainteresować nowych odbiorców i przybliżyć zarówno laureatów Konkursu Kultury Bezpieczeństwa, jak i wdrażane przez nich innowacyjne rozwiązania oraz pomysły, dzięki którym podróż koleją jest bezpieczna i komfortowa. UTK chce, by filmy stały się także inspiracją dla innych i podkreślały znaczenie kultury bezpieczeństwa w codziennej pracy na kolei. Materiały będą dostępne w internecie i na social mediach UTK. Każdy film to krótka opowieść o tym, jak można działać odpowiedzialnie i nowocześnie, z korzyścią dla pasażerów.

Urząd Transportu Kolejowego zachęca do śledzenia jego profili w mediach społecznościowych  i udostępniania filmów, by pokazać, że bezpieczeństwo ma znaczenie.

 

Podobne artykuły